Ballina / Uncategorized / 10 shqiptarët më të njohur në botë
Loading...

10 shqiptarët më të njohur në botë

Këto personalitete ia kanë dalë që nëpërmjet emrit të tyre të përcjellin vlerat e kombit tonë në mbarë botën.  Këta shqiptarë, fama e të cilëve shkoi përtej kufijve të vendit tonë bënë që kombi ynë të konsiderohet ndër kombet të cilët kontribuan për zhvillimin e kulturës, letërsisë dhe shkencës botërore.

1. Nënë Tereza

Jo vetëm që është shqiptarja më e famshme, por është edhe shqiptarja me të cilën Shqipëria krenohet.

2. Robert De Niro, aktor

Natën e parafundit të festivalit të 61-të italian të këngës, Sanremo, i ftuari special, Robert de Niro, e pohoi me gojën e tij në Rai 1, se origjinën e ka të përzierë mes Siçilisë dhe Shqipëri.Tani shqiptarët do ti shikojnë me më shumë interes filmat e tij.

3. Ismail Kadare – shkrimtar

Shkrimtari me famë tashmë botërore dhe fitues i çmimit “Man Booker Prize”

4. Inva Mula – soprano

Sopranoja me famë ndërkombëtare, e cila përfaqëson denjësisht vendin tonë në skenat botërore.

Image result for Inva Mula telegrafi

5. Ana Oxa – këngëtare, Itali

Këngëtarja e njohur italiane ka pranuar se babai i saj ka mbërritur në Itali nga Shqipëria dhe pikërisht nga Kruja.

6. Sandra Bullock, aktore SHBA

Është bërë e ditur se babai i Sandra Bullock është me origjinë shqiptare.

Image result for Sandra Bullock telegrafi

7. James Belushi – aktor, SHBA

Aktori i famshëm amerikan, James Belushi, dhe vëllai i të ndjerit John Belushi, është me origjinë shqiptare.

Image result for James Belushi telegrafi

8. Ferid Murati

Nobelisti me baba shqiptar dhe nënë amerikane, Ferid Murati, fitoi çmimin “Nobel” në mjekësi në vitin 1998.

Image result for Ferid Murati

9. Behgjet Pacolli

Ish-President i Republikës së Kosovës. Ai është një prej nënshkruesve të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës në 2008.

Është president dhe CEO i Mabetex Group, kompani konstruksioni dhe inxhinieri civile me qendër në Zvicër. Pacolli është kryetar i partisë Aleanca Kosova e Re. Pacolli njihet dhe si rindërtuesi i Kremlinit, një nga 7 mrekullitë e botës, i Astanase, kryeqytetit modern të Kazakistanit, producent muzikor, shpëtues pengjesh dhe aktivist humanitar. Mendohet se është shqiptari më i pasur në botë.

Image result for Behgjet Pacolli

10. Eliza Dushku – aktore, SHBA

Aktorja e cila luajti përkrah Robert de Niros dhe Leonardo Di Caprio-s në filmin “Historia e një djali”, është me origjinë shqiptare.

Image result for Eliza Dushku telegrafi

/MegaPress.al/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shikoni gjithashtu

“Mamacita” është duke u pëlqyer shumë nga publiku

“Mamacita” titullohet kënga e Mak Zogaj e publikuar në kanalin zyrtar në Youtube së bashku …