Ballina / Lajme / Bota / 11 vjeçares tentohet ti pritet shamia vetëm pse ishte muslimane

11 vjeçares tentohet ti pritet shamia vetëm pse ishte muslimane

11 vjeçarja Khawlah Noman është sulmuar në kanada nga një person, i cili kishte tentuar të ja griste shaminë me gërshër, kan raportuar mediat amerikane.  Ngjarja është bërë e ditur, pasi familja e saj ka paraqitur rastin në polici. 

Në deklaraten e dhënë policis, vajza ka treguar se ishte duke shkuar në shkollë bashk me vëllaun e saj kur është sulmuar. Ajo ndihet e frikësuar, të shkoj këmbë në shkollë. Ndërsa ajo ka dhënë një mesazh për agresorin e saj ” Se nuk duhet të trajtohet askush ashtu”.

Reagim i menjëhershëm ka qenë nga ana e Kryeministrit të Kanadasë, Justin Trudeau, në deklaratën e tij i cili thatha se “Zemra ime është me këtë vajzë të re e cila u sulmua për shkak të fesë së saj. Mund të imagjinoj se sa është frikësuar ajo. Dua që ajo, familja e saj, shokët dhe komuniteti musliman të dijë se Kanadaja nuk është kjo”.

/MegaPress.AL/

Loading...

Shikoni gjithashtu

Zv.ministrja e financave Elezi nesër hap konferencën me temë ‘Përmirësimi i sistemit për kontrollë të brendëshëm’

Shkup, 12 qershor – Nesër e enjte (13 qershor 2019), me fillim në ora 10:00 zëvendës …