Ballina / Lajme / Bota / Alarmohet amerikanët, në Arizona ka filluar pothuajse gjithçka të shkrihet nga temperaturat ekstreme prej 50 gradë (Foto)
Loading...

Alarmohet amerikanët, në Arizona ka filluar pothuajse gjithçka të shkrihet nga temperaturat ekstreme prej 50 gradë (Foto)

Temperaturat më të larta në Phoenix të Arizonës (SHBA), ishin shënuar më 26 qershor të vitit 1990, kur mbi këtë shtet amerikan qytetarët panë të tmerruar në termometër se temperatura kishte arritur në 50 gradë Celsius.

Megjithatë, temperaturat e larta që janë duke mbizotëruar në këtë shtet këto ditë, pritet të kalojnë ato që ishin shënuar në vitin 1990, transmeton Telegrafi.

Siç raportojnë mediat amerikane, mbi 50 fluturime nga aeroporti më i madh i Arizonës “Sky Harbor” janë anuluar, për shkak të temperaturave të larta.

Arsyeja kryesore është se kur temperaturat kalojnë mbi 43 gradë Celsius, trupi i njeriut nuk mund të freskohet dhe si rezultat i kësaj mund të vjen deri tek sulmi në zemër.

Temperaturat aktuale në këtë vend është 47 gradë Celsius, kur në beton 76, dhe nuk është për tu çuditur që disa pajisje në veçanti ato të plastikës që janë shkrirë në asfaltin e nxehtë. /Telegrafi/

Thermometer sign reads 111 degrees FahrenheitHand thermometer pointing at the ground reads 164 degrees Fahrenheit

View image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter

Loading...

Shikoni gjithashtu

Zv.ministrja e financave Elezi nesër hap konferencën me temë ‘Përmirësimi i sistemit për kontrollë të brendëshëm’

Shkup, 12 qershor – Nesër e enjte (13 qershor 2019), me fillim në ora 10:00 zëvendës …

10 Komentet

 1. 雙眼皮手術、割雙眼皮、上眼皮手術、雙眼皮成形術、縫雙眼皮、訂書針雙眼皮、熟齡雙眼皮手術、眼瞼下垂手術等一些相關、似是而非或有爭議的事項的披露與討論。

 2. Sophie Monk 【彩妝】淨透無瑕BB霜SPF40的商品介紹 Sophie Monk,彩妝,淨透無瑕BB霜SPF40

 3. 「 生蛇 」( 醫學名稱是 『帶狀疱疹』Shingles ) 是由水痘病毒引起的疾病。水痘癒合後,病毒在神經細胞潛伏多年,日後隨時重新激活後導致的帶狀皮疹,就是「 生蛇 」。因此,凡感染過水痘的人,都有機會「 生蛇 」。病發時,身體某一部位會感到內疼或劇痛,通常是臉或背部及腰部的一側;這時由於病毒從脊髓處沿其中華一條神經擴散到身體以及去到連接的皮膚表面,形成紅疹及小水疱。帶狀疱疹疫苗Zostavax康栢苗 (蛇針)能助減低「 生蛇 」的機會,有效預防: 「 生蛇 」( 帶狀疱疹 ) 成效高達 70% 「 生蛇 」的後遺神經痛:即使紅疹痊癒,神經痛還可以持續數月或數年。年紀越大,持續有後遺 神經痛風險越高 「 生蛇 」引起的急性及長期痛症 不適用人士: 曾對疫苗成分包括明膠( Gelatin ) 及紐奧黴 ( Neomycin ) 有過敏性休克反應的人士 有原發及繼發性免疫系統問題的病患者,或正服用抑鬱免疫系統藥物(如高劑量膽固醇)的病人 患有肺結核,正發病及未經治療人士 孕婦

 4. 物業價值/ 物業種類, 按揭成數上限. 申請人的主要收入 來自香港, 申請人的主要收入 並非來自香港. 首間物業. =$700萬至<$1,000萬, 60

 5. 【香薰】Neom香薰蠟燭皇室級療癒時刻(香港慳錢半價教學,買前一定要看!) – OneCaratBeauty【香港美容KOL】 奇蹟課程 OneCaratBeauty【香港美容KOL】: 奇蹟課程 OneCaratBeauty【香港美容KOL】【深夜聊天】【改運】香港New Age學說系列5 :用愛與光芒重新燃亮父母關係

 6. JANSSEN COSMETICS 超效防曬精華 SPF30+IRP – 文華投資有限公司Million Way Investment Limited JANSSEN COSMETICS 超效防曬精華 SPF30+IRP – 文華投資有限公司Million Way Investment Limited

 7. *體驗*myBRA優質嚴選Nalla舒適微性感內睡衣。就是要無可挑剔的完美必勝戰袍! @ 潮流、美妝、消費 創造個人化風格的女性社群 PIXstyleMe *體驗*myBRA優質嚴選Nalla舒適微性感內睡衣。就是要無可挑剔的完美必勝戰袍!

 8. Please let me know if you’re looking for a author for your blog. You have some really good posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Cheers!

 9. Saints boss Mauricio Pellegrino has refused to rule out a deal for Hoedt, while the St Mary’s outfit are said to have lodged a £15million bid for the 23-year-old centre back, who has four caps for Holland. Southampton set to sign Wesley Hoedt as Mauricio Pellegrino insists club can keep hold of fellow Dutch centre back Virgil van Dijk following takeover

 10. Read our in-depth iPhone XS Max review
  Read our hands-on iPhone XR review
  link
  Read our hands-on Apple Watch 4 review
  iPhone XS price and release date
  iPhone XS

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading...