Ballina / Fun

Fun

Aktori nga Hollywood- i Morgan Freeman thërret ezanin

Morgan Freeman, ylli i shumë filmave nga të gjitha zhandret, gjatë një vizite në një xhami i cili kishte shkuar në xhirimeve të dokumentarit “History of God” (“Historia e Zotit”) për National Geographic,pranoj se thirrja e ezanit është një ndër thirrjet më të bukura në botë. Madje ai u interesua më …

Lexo më shumë

Policia kineze paisen me syze që identifikojnë kriminelët

Kina është tashmë një lider global në teknologjitë e survejimit, por këto pajisje të lëvizshme mund të zgjerojnë më tej shtrirjen që lejojnë vetëm kamerat, duke ofruar një kohë më të shpejtë reagimi. Pajisjet u zhvilluan nga kompania me bazë në Pekin LLVision Technology, në bashkëpunim me departamentet e policive …

Lexo më shumë

Deshifrohet pllaka 3200 vjeçare arkeologu francez pllaka u takon trojanëve

Arkeologu francez  George Perrot, gjatë vizites së tij në Turqi kishte arritur që të kopjonte hieroglifet të një pllakë me një hapësire totale prej 29 metrash, e cila ishte gjetur në vitin 1878 në një zonë arkeologjike të Turqisë. Pas disa përpjekjesh me arkeologët e tjer, ai arrin t`i deshifroj hieroglifet …

Lexo më shumë

Ministria e Kulturës anulon ,,Konkursin e Brendshëm” të cilësuar si të jashtëligjshëm nga artistët

Në një njoftim zyrtar në web faqen e MKRS-së është bërë publike anulimi i konkursit për zgjedhjen e drejtorit të Qendrës Kinematografike të Kosovës, QKK-së. Artistë dhe filmbërës nga shoqatat Unioni i Artistëve të Filmit të Kosovës dhe shoqata e filmbërësve të Kosovës ARTE 7 menjëherë kishin reaguar për një …

Lexo më shumë

EGY, fituesja e Best new artist dhe Best Female artist në ,,Shkodra Fest” (foto dhe video)

Egy është një këngëtare vetëm 17 vjeç, por e cila që në fillim hyri rrëmbimshëm në skenen muzikore, duke rrëmbyer dy çmime në ” ShkodraFest 3″ Best new artist dhe Best Female. E gjithë kjo ka ardhur falë bukurisë dhe interpretimeve të veçanta të saj. Shumë shpejt do ta shohim …

Lexo më shumë