Ballina / Fun / Histori

Histori

Deshifrohet pllaka 3200 vjeçare arkeologu francez pllaka u takon trojanëve

Arkeologu francez  George Perrot, gjatë vizites së tij në Turqi kishte arritur që të kopjonte hieroglifet të një pllakë me një hapësire totale prej 29 metrash, e cila ishte gjetur në vitin 1878 në një zonë arkeologjike të Turqisë. Pas disa përpjekjesh me arkeologët e tjer, ai arrin t`i deshifroj hieroglifet …

Lexo më shumë

20 fotografitë unike të historisë të cilat nuk i keni parë me parë

Disa fotografi të çuditshme nga e kaluara,  të cilat mund tua paraqesin historinë nga një perspektivë tjeter. Disa nga këto fotografi mund të ju ndihmojnë që ta imagjinoni më mirë të kaluarën sesa një libër apo një film. Përmes këtyre fotografive ju mund të krijoni vetë pamjet se si mund …

Lexo më shumë

Testamenti i Aleksandrit të Madh që ‘tronditi’ Greqinë dhe Maqedoninë: Jam ilir…

Padyshim që figura e tij madhështore, la gjurmë në historinë e njerëzimit, aq shumë sa edhe mijëra vite pas tij betejat dhe fitoret e tij bëjnë bujë dhe lexohen në gjithë botën. Bëhet fjalë për Aleksandrin e Madh, mbase figura më e shquar stratege dhe perandorake që ka njohur bota. …

Lexo më shumë

Qytetërimin në Ballkan nuk e sollën grekët, atë e gjetën këtu, e kishin ilirët. Zbulimet që do ndryshojnë historinë botërore

Kanë kaluar disa muaj nga lajmi i jashtëzakonshëm i arkeologëve kroat se historia Ilire do të rishkruhet dhe me këtë edhe historia e Ballkanit dhe Europës. Më së miri këtë zbulim për ilirët e ka vlerësuar Nju Jork Times, duke iu referuar zbulimit të arkeologëve kroat, shkruan: “Paraardhësit tanë i …

Lexo më shumë

Intervista e rrallë e Isa Boletinit: Shqiptarët nuk do të heqin dorë nga Shkupi, Janina, Gjakova…

Nga Aurenc Bebja-Paris Gazeta franceze, “Le Radical”, ka botuar, të mërkurën e 9 prillit 1913, në faqen n°3, intervistën e patriotit dhe trimit shqiptar, Isa Boletini, në lidhje me përcaktimin e kufijve të Shqipërisë. Atdhetari shqiptar, ashtu siç i ka hije një lideri, ka mbrojtur asokohe çështjen e kombit tonë, …

Lexo më shumë

Pellasgët, stërgjyshët e shqiptarëvet të sotëm, zhvilluan një qytetërim shumë të rëndësishëm, paragrek

Ky “fis i madh”, pellasgët, stërgjyshët e shqiptarëvet të sotëm, pasi u nisën që në kohët parahistorike nga India, u përhapën kudo, në Azinë e Vogël, në Thrakë, në Maqedoni, në Epir, në gjithë Greqinë, në Ishujt e Detit të Mesdheut, në Itali, në Egjypt, në bregdetin e Libysë (Afrikës), …

Lexo më shumë

Shkollat në Shqipëri që nga viti 1258, ja të dhënat e reja që sjellin studiuesit. Paraprin këtë traditë qyteti i Shkodrës

Shkodra, që gjithnjë ka qenë një nga qytetet më arsimdashëse dhe të shquara për kulturën qytetare e artin, ka pasur shkolla që në shekullin XIII. Dëshmitë e ekzistencës së këtyre shkollave na vijnë nga arkivat e françeskanëve. Sipas studiuesit Sami Rrepishti, shkollat e para në gjuhën shqipe janë hapur në …

Lexo më shumë

‘Do vdes i qetë, pasi masakrova shqiptarët, gjuha e tyre nuk do flitet më’. Mizoritë e gjeneralit grek mbi çamët

“Vdes i qetë se bëra ate që doja. Pas lashë rrëke gjaku, tym, blozë, gërmadha; ulurima fëmijësh, nuse dhe gra nudo, që futeshin në furrat e ndezura, që të mos pillnin më shqiptarë… burra të varur, shpuar me bajonetë, gjuha shqipe nuk do të flitet më në tokën helene. Kjo …

Lexo më shumë