Ballina / Fun / Kuriozitete

Kuriozitete

Aktori nga Hollywood- i Morgan Freeman thërret ezanin

Morgan Freeman, ylli i shumë filmave nga të gjitha zhandret, gjatë një vizite në një xhami i cili kishte shkuar në xhirimeve të dokumentarit “History of God” (“Historia e Zotit”) për National Geographic,pranoj se thirrja e ezanit është një ndër thirrjet më të bukura në botë. Madje ai u interesua më …

Lexo më shumë

Policia kineze paisen me syze që identifikojnë kriminelët

Kina është tashmë një lider global në teknologjitë e survejimit, por këto pajisje të lëvizshme mund të zgjerojnë më tej shtrirjen që lejojnë vetëm kamerat, duke ofruar një kohë më të shpejtë reagimi. Pajisjet u zhvilluan nga kompania me bazë në Pekin LLVision Technology, në bashkëpunim me departamentet e policive …

Lexo më shumë

Deshifrohet pllaka 3200 vjeçare arkeologu francez pllaka u takon trojanëve

Arkeologu francez  George Perrot, gjatë vizites së tij në Turqi kishte arritur që të kopjonte hieroglifet të një pllakë me një hapësire totale prej 29 metrash, e cila ishte gjetur në vitin 1878 në një zonë arkeologjike të Turqisë. Pas disa përpjekjesh me arkeologët e tjer, ai arrin t`i deshifroj hieroglifet …

Lexo më shumë

EGY, fituesja e Best new artist dhe Best Female artist në ,,Shkodra Fest” (foto dhe video)

Egy është një këngëtare vetëm 17 vjeç, por e cila që në fillim hyri rrëmbimshëm në skenen muzikore, duke rrëmbyer dy çmime në ” ShkodraFest 3″ Best new artist dhe Best Female. E gjithë kjo ka ardhur falë bukurisë dhe interpretimeve të veçanta të saj. Shumë shpejt do ta shohim …

Lexo më shumë

Droga “Paco” i shëndrron konsumuesit në mishngrënës (Foto)

Gjatë 10 viteve punë fotografi  Valerio Bispuri ka vizituar shumë vende të varfra të Amerikës, Brazilit, Peru, Kolumbi, Argjentinë. Autori na ofron një dokumentacion shumë të përpiktë për një fenomen  pak të njohur por me madhësi shqetësuese. Ajo çka fotografi rrëfen përmes fotografive është jeta e shkatërruar e njerëzve të …

Lexo më shumë