Ballina / Fun (page 4)

Fun

Shkollat në Shqipëri që nga viti 1258, ja të dhënat e reja që sjellin studiuesit. Paraprin këtë traditë qyteti i Shkodrës

Shkodra, që gjithnjë ka qenë një nga qytetet më arsimdashëse dhe të shquara për kulturën qytetare e artin, ka pasur shkolla që në shekullin XIII. Dëshmitë e ekzistencës së këtyre shkollave na vijnë nga arkivat e françeskanëve. Sipas studiuesit Sami Rrepishti, shkollat e para në gjuhën shqipe janë hapur në …

Lexo më shumë

‘Do vdes i qetë, pasi masakrova shqiptarët, gjuha e tyre nuk do flitet më’. Mizoritë e gjeneralit grek mbi çamët

“Vdes i qetë se bëra ate që doja. Pas lashë rrëke gjaku, tym, blozë, gërmadha; ulurima fëmijësh, nuse dhe gra nudo, që futeshin në furrat e ndezura, që të mos pillnin më shqiptarë… burra të varur, shpuar me bajonetë, gjuha shqipe nuk do të flitet më në tokën helene. Kjo …

Lexo më shumë

Shqiptari kërkon “një vajzë të mirë” në një emision Live, 47-vjeçari thotë se ende është i virgjër (Video)

Një kërkesë e çuditshme është dëgjuar në emisionin e mëngjesit nga një punonjës i administratës. “Jam nga Tirana, jam i virgjër, jam i interesuar për një vajzë të mirë”, kjo ishte kërkesa e Fatmirit në “Aldo Morning Show”. Siç shkruan tvklan.al, 47-vjeçari tha gjatë telefonatës se nuk ka qenë i …

Lexo më shumë

Dokumenti shokues – Testamenti i Titos për shqiptarët

Ekskluzive / Shkrimtari dhe publicisti Milazim Krasniqi mbi zbulimin e testamentit politik të udhëheqësit jugosllav  Do të ishte simpatike dhe e dobishme që ata historianë, politologë e albanologë shqiptarë që e kanë glorifikuar figurën e Titos dhe regjimin komunist jugosllav, t’u rikthehen studimeve të kësaj fushe dhe të kontribuojnë në …

Lexo më shumë

Si betoheshin ushtarët e armatës jugosllave edhe para hoxhës

Emri zyrtar i forcave të armatosura të Jugosllavisë mbretërore, ishte armata jugosllave, edhe pse sot shpesh i shtohet epiteti ‘mbretërorë’ për t’u ditur saktësisht se për cilën periudhë të historisë bëhet fjalë, transmeton Zeri.info. Edhe pse ishte formuar kryesisht nga kuadri i oficerëve serb, kroat, malazez dhe slloven, nuk kanë …

Lexo më shumë