Ballina / Fun (page 5)

Fun

Henrik Bariç, ballkanologu kroat që hodhi dritë mbi gjuhën shqipe dhe zanafillën Ilire

Henrik Bariç (1888-1957), ishte gjuhëtar kroat, ballkanolog e albanolog. Pranon se: “Ilirët e trakët kanë ardhur nga veriu i Europës. Për prejardhjen e gjuhës shqipe ai përkrah tezën trake dhe vë në dukje përkime të shqipes me rumanishten”. “Zbritja e indoevropianëve prej Veriut të Europës në Gadishullin Ballkanik ka ndodhur …

Lexo më shumë

Media gjermane: Ilirët kanë ndërtuar qytetet e para europiane para 3 mijë viteve

Me titullin “Shqipëria – Vendi dhe Njerëzit,” media bavareze ansbachplus.de, ka shkruar një tekst të shkurtër por plot ditirambe ndaj vendit shqiptar. Shkrimi i plotë: “Shqipëria është një vend relativisht i panjohur, ndaj së cilës janë shpërndarë shumë paragjykime. Është një vend i pambaruar, ku në 1990 kaloi paqësisht nga …

Lexo më shumë

Plani sekret: “Në Ballkan do ketë ndryshime kufijsh, shqiptarët do të përfshihen në konflikt të armatosur”

Gazeta Britanike “Dailymail”, ka botuar një artikull studimor që bën me dije se çfarë do të ndryshojë në Ballkan në vitet që do vijnë. Studimi thotë se kufijtë e shteteve të Ballkanit në vitin 2020 do të jenë të ndryshuar. Aty përmendet edhe projekti i Bashkimit Europian lidhur me këtë …

Lexo më shumë

FerFilm Festival do të fillojë me filmin shqiptar ,,HEROI” nga regjisori Luan Kryeziu

FerFilm Festival do të fillojë edicionin e radhës me një ceremoni madhështore, ku në ditën e hapjes së ceremonisë festive do të shfaqet filmi shqiptar HEROI nga Luan Kryeziu.  Në ditë në vazhdim bëhet e ditur se do të shfaqen filma nga mbarë bota. FerFilm Festival do të fillojë edicionin …

Lexo më shumë