Ballina / Lajme / Bota

Bota

Kryeministri bullgar befason Presidentin Thaçi me……

Presidenti i Republikës së Kosovës z. Hashim Thaçi është pritur në zyren e Kryeministrit të Bullgarisë z. Boyko Borissov-in. Gjatë këtij takimi z. Borissov ka vendosur edhe flamurin e Kosovës në mesin e flamujve të BE -së dhe atë të Bullgarisë. Menjëherë pasi Presidenti z. Thaçi përshendetet me Kryeministrin bullgar ai …

Lexo më shumë

Gazeta gjermane shkruan se Rama po i ndihmon Vuqiçit për ndarjen e Kosovës

Për sitauata e rënduar në Kosovë, po shkruajn edhe mediat e huaja. Madje e  përditshmja nga Frankfurti ka shkruar se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po i ndihmon presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, rreth kësaj ideje. “Një ndarje e shtetit të Kosovës, i cili ka shpallur pavarësinë më 2008, jo vetëm …

Lexo më shumë

Thaçi udhëton në Sofia

Presidenti i Republikës së Kosovës  z. Hashim Thaçi ka udhëtuar në bullgari, përkatësisht  në Sofie  me ftesen e kryeministrit bullgar, Boyko Borisov. Thaçi do të takohet  me liderë të Ballkanit Perëndimor dhe përfaqësuesit më të lartë të BE-së. Në kë takim pjesmarrës janë kryeministrin bullgar, Boyko Borisov, presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude …

Lexo më shumë

Haradinaj është takuar me me presidentin e BERZH-it, Suma Chakrabarti

Kryeministri i Republikës së Kosovës z. Ramush Haradinaj është takuar  me presidentin e BERZH-it, Suma Chakrabarti. Gjatë këtij takimi z. Haradinaj ka  shpalosur detaje të projekteve, me të cilat Kosova u prezantua në samitin e sotëm. Z. Haradinaj nga presidenti Chakrabarti dhe përfaqësuesit e BERZH-it ka kërkuar mbështetje të mëtejme për …

Lexo më shumë

Çitaku: Daçiq ëndrra ime për ta vizituar hënen do të jet më e realizuar sesa ëndrra jote për …..

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku ka reaguar ndaj  deklaratave të Ministrit të Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq, i cili tha se  më par do e heqin njohjen e Pavarsisë së  Kosovës SHBA dhe Britania  sesa Rusia ta njohë atë. “Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, paska thënë që dëshira …

Lexo më shumë