Ballina / Lajme / Maqedoni (page 9)

Maqedoni

Turqit e Maqedonisë kundër zyrtarizimit të shqipes bashkohen me sllavët (FOTO)

Partia Demokratike e Turqve (Türk Demokratik Partisi) ka dalë kundër zyrtarizimit të shqipes në Maqedoni, meqë sipas kësaj partie, kjo godet karakterin unitar të shtetit raporton Albanews.ch Partia që përfaqëson komunitetin turk përmes ka shprehur kundërshtimin ndaj zyrtarizimit të shqipes në nivel shtetëror, me anë të një komunikate ndërsa ka …

Lexo më shumë

Historiani bullgar: Në Maqedoninë perëndimore s’ka maqedonas, ata janë shqiptarë

Profesor Bozhidar Dimitrov është një historian bullgar dhe Drejtor i Muzeut Historik Kombëtar të Bullgarisë. Ai në Maqedoni është i nohur si një figurë e diskutueshme që shpesh është pjesë e provokimeve të ndryshme në marrëdhëniet mes dy vendeve. Për të nuk ka gjuhë maqedonase, sepse ajo është vetëm me …

Lexo më shumë