Ballina / Lajme (page 124)

Lajme

Ky është kandidati më i votuar për kryeministër

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) i ka publikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve parlamentare të 11 qershorit. Rezultatet janë përfundimtare si për parti politike, po ashtu dhe për kandidatët për deputetë.Sipas këtyre rezultateve kandidati më i votuar është i nominuari i Vetëvendosjes për kryeministër, Albin Kurti. Kurti ka marr 143.642 vota. …

Lexo më shumë

Stoltenberg: Duhet të përmbushen disa kushte për formimin e ushtrisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se pa përmbushjen e disa kushteve, apo pëlqimin e përfaqësuesve të pakicave etnike në Kosovë nuk do të ketë transformim të Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri. Stoltenberg ka thënë për Blic-in serb se është e rëndësishme që shndërrimi i FSK-së …

Lexo më shumë

Vetura godet për vdekje këmbësorin në Podujevë (Foto)

Një person rreth moshës 60-vjeçare ka ndërruar jetë, pasi është goditur sonte nga një veturë në Podujevë.  Siç raporton KosovaPress, aksidenti ka ndodhur rreth orës 21:20, në rrugën “Fitorja” në Podujevë.Të aksidentuarit i është dhënë ndihma e parë dhe me autoambulancë është dërguar në Qendrën Emergjente. Sipas burimeve të KosovaPress-it, …

Lexo më shumë

Rrahje në një kafiteri në qendër të Prishtinës (Video)

Disa persona janë përleshur me njëri tjetrin në një kafiteri në qendër të Prishtinës. Pronari i picerisë i ka kanosur me thikë, disa nga punonjësit e një kafiterie afër.Punonjësit kanë tentuar që t’ia largojnë thikën pronarit, dhe pastaj ka filluar përleshja, raporton Gazeta Express. Nuk raportohet për të plagosur, ndërkohë …

Lexo më shumë

Kelmendi thotë se kalimi në opozitë është opsion i LDK-së: PAN s’i ka numrat, shpejtë do të shpërbëhet! (Video)

Zëvendëskryeministri në largim i Kosovës, Ramiz Kelmendi, ka thane se as ai e as deputetet tjerë të LDK-së nuk do ta votojnë qeverinë e koalicionit PDK-AAK-NISMA (PAN). Ai mohon se do të ketë “kontrabandime të votës”, duke shtuar se PAN-i nuk i ka numrat për të krijuar qeverinë, për çka …

Lexo më shumë

BIK-u pranon lëshimin e bërë për rastin “Lavdrim Muhaxheri” në Kaçanik (Video)

Bashkësia Islame e Kosovës e konsideron si lëshim të saj rastin e lajmërimit të vdekjes së militantit famëkeq të grupit Shteti Islamik [IS], Lavdrim Muhaxheri, që ishte bërë në xhaminë e qytetit të Kaçanikut. Këshilli i Bashkësisë Islame në Kaçanik, pati shfrytëzuar xhaminë e qytetit dhe mikrofonët në minaren e …

Lexo më shumë