Ballina / Lajme / Kosovë / Dy vjet nga marrëveshja për Demarkacionin, zhvillimet kryesore që prodhoi ai nënshkrim
Loading...

Dy vjet nga marrëveshja për Demarkacionin, zhvillimet kryesore që prodhoi ai nënshkrim

Dy vjet më herët më 26 gusht të 2015 u arrit ujdia për Demarkacionin në Vjenë.

Këtë të shtunë u bën 2 vjet që kur Hashim Thaçi në cilësinë e Ministrit të Punëve të Jashtme e kolegu Igor Llukshiq hodhën firmat në një marrëveshje e cila më pas do të bëhej shkak i shumë zhvillimeve në vend.

Në nënshkrimin e ujdisë i përfshirë ishte edhe Ministri në largim i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni dhe homologu i tij Rashko Konjevic.

Por dakordimi i Vjenës 2 vjet më pas ende nuk ka gjetur zbatim. Nisi të kundërshtohej ende pa u finalizuar.

Përderisa Agjencia Kadastrale mbronte formën e Demarkimit liderit të AAK’së i kishte humbur durimi. Përplasja e hartave për fytyre ndaj Murat Mehës nuk ishte forma e vetme e shprehjes së pakënaqësisë për marrëveshjen.

I ashpër ishte edhe kundërshtimi i opozitës që hodhën vezë në drejtim të kryeministrit Isa Mustafa, kur gjatë raportimit për marrëveshjet e arritura në Bruksel u gjuajt me vezë.

Vezët s’do ishin të vetmet që do të përdoreshin në Kuvend.

Gazi lotësjellës u bë trendi që opozita mbajti me javë të tëra në Kuvend sa herë i vinte radha demarkacionit.

Për tensionet e shkaktuara në Kuvend shumë deputetë opozitarë edhe u arrestuan.

Pos në Kuvend tymi doli edhe rrugëve.

Protestat shpesh eskaluan edhe në dhunë e shpesh pas tyre flitej për të arrestuar, të lënduar, priotestues, policë e gazetarë.

Liderët e pozitës përsërisnin se Kosova nuk humb territor ndërkaq lëvizjet e opozitës jo rrallëherë u quajtën edhe etje për pushtet.

Tëori të ndryshme u dhanë për Kullën e Çakorrin edhe në debatet e organizuara me njerëz të fushës.

Por përfundimi ishte i njëjti, opozita kishte vendosur të kundërshtoj në çfarëdo forme ratifikimin e marrëveshjes.

Mos bindja e shumë deputetëve bëri që edhe të organizohet një debat shkencor në Kuvend ku u ballafaquan me faktet palët mospajtuese.

Në kundërshtime u përfshinë edhe qytetarët por përmes peticionit që grumbulloi, mbi 200 mijë nënshkrime.

Banorët e zonës disa herë dolën në pikat kufirtare për të protestuar dhe shprehur pakënaqësinë në matjet e bëra.

Fjalori i politikanëve sa shkonte e shpërsohej.

E arsyeja më e fortë sipas pushtetarëve ishte lëvizja e lirë e qytetarëve që po kufizohej me mos ratifikimin e marrëveshjes.

Qeveria me në krye Isa Mustafën u tërhoq nga votimi në Kuvend ndërsa më vonë thirrjet për rënie të ekzekutivit u bën realitet me nisjen e një mocioni ideuar nga Nisma për Kosovën.

Por zyrtarët e BE’së vazhdimisht thanë se Kosova mbeti pa liberalizim shkaku i mosvotimit të demarkacionit, që ishte kushti kryesor bashkë me luftimin e krimit e korrupsionin.

/GazetaExpress/

Shikoni gjithashtu

Kush është Manuella Koni dhe pse është e nevojshme për një mandat në Kuvendin e Kosovës…?

Bëhet fjalë për kandidaten për deputeten nga radhët e PEK-ut, Manuella Koni, e cila beson …