Ballina / Lajme / Kosovë / Edita Tahiri, Vuçiqit: Rrena është politikë e Serbisë, asnjëherë nuk më nxorri nga takimi
Loading...

Edita Tahiri, Vuçiqit: Rrena është politikë e Serbisë, asnjëherë nuk më nxorri nga takimi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiqi, sot për mediat serbe ka thënë, se njëherë e ka nxjerrë jashtë nga një takimin ministren e Kosovës për dialog, Edita Tahirin, gjoja që kjo e fundit ka kërkuar të bisedojë për kërkim faljen që duhet të bëjë Serbia ndaj Kosovës.

Mirëpo, ministrja për Dialog Edita Tahiri, tha se kjo deklaratë nuk është aspak e vërtetë dhe se Serbia është e njohur për politikën e rrenave.

“Serbia është e njohur që e ka politikën e rrenave, jo veç tash. Këta janë të njohur që rrenën e kanë politikë edhe bile e kanë edhe doktrinën politike që ua kanë dhënë frymëzuesit e nacionalizimit serb, rrena është politika e Serbisë”, tha ajo.

Ndër tjera, Tahiri tha, se Serbia jo veç se duhet të kërkojë falje, por duhet edhe ta njohë pavarësinë e Kosovës.

“Në qoftë se me të vërtetë Serbia e Vuçiqi nuk e shikojnë çështjen e njohjes mes dy shteteve si rezultat i një lufte gjenocidale edhe Serbia obligim jo vetëm të kërkojë falje por edhe të njohë pavarësinë e Kosovës, sepse ka bërë luftë dhe gjenocide në Kosovë. Pika e parë, për me tregu që ata janë të vetëdijshëm për këtë luftë dhe po merren me të kaluarën dhe po ballafaqohen është kërkim falja”, tha Tahiri.

/BotaSot/

Loading...

Shikoni gjithashtu

Zv.ministrja e financave Elezi nesër hap konferencën me temë ‘Përmirësimi i sistemit për kontrollë të brendëshëm’

Shkup, 12 qershor – Nesër e enjte (13 qershor 2019), me fillim në ora 10:00 zëvendës …

Loading...