Ballina / Shendetesi / Ushqimi dhe Dieta / Ëmbëlsirë me ajkë
Loading...

Ëmbëlsirë me ajkë

3 të kuq të vezëve

7 lugë gjelle sheqer

500 g ajkë

7 Biskota

Përgaditja

Tunden të kuqët e vezëve me  sheqer. Pasi të shkrihet sheqeri, shtohet ajka derisa ajka të trashet.

Brenda mund ti shtoni dredhëza, mjedrra ose munden edhe vetëm me ajkë ta leni.

Në tavë grimcohen biskotat dhe hidhet ajka me përbërës mbi ta. Sipër mund të vendosni dredhëz, mjedërr apo çdo që ju pëlqen. Ftohet në frigorifer deri sa ta mer formen.

/MegaPress/

 

Shikoni gjithashtu

Receta për gullash

Përbërësit: 1 kg mish viçi 500 gr qepë 3 thelbinjë hudhër 1 karrotë 2 luge …

Loading...