Ballina / Shendetesi / Ushqimi dhe Dieta / Ëmbëlsirë me çokolladë
Loading...

Ëmbëlsirë me çokolladë

Përbëresit:
6 vezë,

3 gota sheqer,

1 sheqer vanille,

2 gota uje, 1 gote vaj,

13 luge miell, 1 pecive (pluhur për pjekurina),

4 luge kakao.

Për fillin:
1 liter qumësht, 2 pudinga të vanilles, 4 lugë sheqer.

Përgatitja:
Vezet, sheqerin dhe sheqer vanillen i përziejm me mikser mirë derisa trashen, ja shtojme ujin, vajin, miellin, kakaon dhe peciven, i perziejna te gjitha bashk.

Taven e lyejme me vaj e me miell, brumin e hedhim në  tavë dhe e  pjekim 10 minuta në 200 grad, pastaj e ulim temperaturen 150 gard.

Kur të jete gati e ndajmë ne 2 pjesë.
Ziejme 2 pudingat e vanilles me 1 liter qumësht dhe 4 luge sheqer. Këtë fille kthejmë mbi pjesen e parë te tortës, pjesen tjeter të tortës dhe sipër e lyejm me puding.
Siper e dekorojmë  me çokollatë për zierje.

/MegaPress.AL.

Shikoni gjithashtu

Receta për gullash

Përbërësit: 1 kg mish viçi 500 gr qepë 3 thelbinjë hudhër 1 karrotë 2 luge …