Ballina / Shendetesi / Ushqimi dhe Dieta / Ëmbëlsirë me fiq
Loading...

Ëmbëlsirë me fiq

Përbërsit

3 ve

2 gota sheqer

1.5 gota miell

1 kakao

1 pecivë prashak

1 gotë qumësht

Gjys gote vaj

80 gr fiq i terur

1 çokolladë kuzhine

Së pari tunden vezët me sheqer 5-6 minuta. Pastaj shtohet qumështi  dhe sheqer pluhuri. Masen e përziejna me mikser dhe në vazhdimësi shtojna gjysë gote vaj, miellin dhe peciven. Gradualisht i shtohet kakao. Brenda në masë i shtohen fiqat.

Pasi masa të bashkohet, piqet në furrë të nxehur paraprakisht. Rreth 20 minuta dhe lihet të ftohët.

Pasi pandispanja ftohët lyhet me çokolladë dhe grimcina që ju dëshironi për ta zbukuruar.

/MegaPress.al/

Shikoni gjithashtu

Receta për gullash

Përbërësit: 1 kg mish viçi 500 gr qepë 3 thelbinjë hudhër 1 karrotë 2 luge …

Loading...