Ballina / Shendetesi / Ushqimi dhe Dieta / Ëmbëlsirë me karrota
Loading...

Ëmbëlsirë me karrota

Përbërsit

1 kg karrota2 gota sheqer pluhur
4 lugë niseshte
2 paketë vanilje
1  lëvore e limonit
1 lëng limoni

300-400 gr kokos
Biskota Pöttibor

2-3 Budinga

PËRGATITJA

Karrota, vlojini  në copa të mëdha dhe me 5 gota uji. Karrotat e ziera në ujë përyieni me mikser apo tel kuzhine deri të formohet një masë.

Në masë shtohet niseshtja e  përzieni në një gotë me ujë,  shtohet sheqer, lëng limoni, kore dhe vanilje.

Vlohet budinku e shtrijni një shtresë të hollë me të, pastaj i shtojna një rend me keksa Pottibor, pastaj i shtohet masa e bërë me karrota.

Preferova të bëj 4 shtresa duke përdorur drejtkëndëshin e huazuar. Dekorojeni atë në mënyrën që dëshironi (krem, arrë, fëstëk etj.)

Duhet të qëndroj të paktën 3 orë në frigorifer.

 

/MegaPress.AL/

Shikoni gjithashtu

Receta për gullash

Përbërësit: 1 kg mish viçi 500 gr qepë 3 thelbinjë hudhër 1 karrotë 2 luge …