Ballina / Lajme / Bota / Erdogan: Duhet përjashtuar elementet terroriste në siri për siguri kombëtare (Foto)
Loading...

Erdogan: Duhet përjashtuar elementet terroriste në siri për siguri kombëtare (Foto)

Presidenti Erdogan në Soçi “Siri” Samiti trepalësh ka thënë se pas “vendi ynë me unitetin politik përjashtimi i elementëve terroristë nga procesi me anë të bashkimit politik të Sirisë dhe integritetit territorial dhe qëllimit të sigurisë kombëtare të vendit tonë do të vazhdojë të jetë ndër prioritetet tona si Turqia.

Askush nuk duhet të presë që ne të jemi nën të njëjtin çati me një organizatë terroriste që i referohet sigurisë kombëtare dhe të jetë në të njëjtën platformë ka thënë presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan. 

Nëse shprehim angazhimin tonë për integritetin territorial, dhe unitetin politik të Sirisë, nuk mund të shohim një grup të vogël bandash që përpiqen ta ndajnë këtë vend si një aktor legjitim.

Pas samitit Erdogan ka mbajtur një konferencë për media së bashku me presidentin rus Vladimir Putin dhe presidentin iranian dhe Hasan ishin të bindur, se mardhënjet e tri shteteve duhet të përmirësohen.

/MegaPress.al/

Shikoni gjithashtu

Kush është Manuella Koni dhe pse është e nevojshme për një mandat në Kuvendin e Kosovës…?

Bëhet fjalë për kandidaten për deputeten nga radhët e PEK-ut, Manuella Koni, e cila beson …