Ballina / Lajme / Bota / Fushata zgjedhore në Gjermani, Hahn dënon përzierjen e Turqisë
Loading...

Fushata zgjedhore në Gjermani, Hahn dënon përzierjen e Turqisë

Komisioneri evropian për Zgjerim dhe Politika të Fqinjësisë, Johannes Hahn u shpreh se është e papranueshme përzierja e Turqisë në fushatën zgjedhore të vendeve të tjera.

Kjo deklaratë e Hahn erdhi si reagim ndaj thirrjes së presidentit turk Recep Tayyip Erdogan. Erdogan u shpreh që diaspora turke në Gjermani të mos votojë për kancelaren gjermane Angela Merkel, CDU-në e saj, por as për SPD dhe Të Gjelbërit, duke thënë se këto parti janë kundër Turqisë.

Hahn i kërkoi vendeve anëtare të BE-së të shqyrtojnë “pasojat strategjike”.

Ai tha se bisedimet për hyrjen e Turqisë në BE, pas vendimit të vendeve anëtare të BE-së që të mos hapet ky kapitull, janë “de fakto” të ngrira. (BalkanWeb)

/GazetaExpress/

Loading...

Shikoni gjithashtu

NISMA SOCIALDEMOKRATE ARTIKULUESE E VËRTETË E KËRKESAVE TË QYTETARËVE TË KOSOVËS, PËR SHTETIN QË DUAM

Jemi në një moment jashtëzakonisht të rëndësishëm për Kosovën dhe fatet e saj të së …

Loading...