Ballina / Lajme / Bota / Gazeta gjermane shkruan se Rama po i ndihmon Vuqiçit për ndarjen e Kosovës
Loading...

Gazeta gjermane shkruan se Rama po i ndihmon Vuqiçit për ndarjen e Kosovës

Për sitauata e rënduar në Kosovë, po shkruajn edhe mediat e huaja. Madje e  përditshmja nga Frankfurti ka shkruar se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po i ndihmon presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, rreth kësaj ideje.

“Një ndarje e shtetit të Kosovës, i cili ka shpallur pavarësinë më 2008, jo vetëm që do të binte ndesh me kushtetutën kosovare, por edhe me të gjitha përpjekjet politike të Perëndimit të 25 vjetëve të fundit, që shtetet e Ballkanit të mos organizohen në vija etnike.

Deri më tani, Bashkimi Evropian, ndërmjetës në dialogun ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, nuk ka dhënë indikacione se ku duhet të jenë vijat e kuqe të një marrëveshjeje, dhe nëse mundësia e ndarjes do të përjashtohet” thuhet në shkrimin e gazetes Frankfurter Rundschau.

/MegaPress.AL/

 

 

Shikoni gjithashtu

Kush është Manuella Koni dhe pse është e nevojshme për një mandat në Kuvendin e Kosovës…?

Bëhet fjalë për kandidaten për deputeten nga radhët e PEK-ut, Manuella Koni, e cila beson …