Ballina / Lajme / Bota / Gazetari i BBC: Dëshmova në Hagë kundër gjeneralit serb për t`i treguar se isha gjatë luftës në Bosnje
Loading...

Gazetari i BBC: Dëshmova në Hagë kundër gjeneralit serb për t`i treguar se isha gjatë luftës në Bosnje

Jeremy Bouen  gazetari i BBC,  i cili kishte raportuar gjatë luftës në Bosnje dhe kishte video të shumëta, të boshnjakëve të masakruar, grave të dhonuara e shtëpi të djegura, ishte dëshmitar në Hagë kundër  gjeneralit serb Slobodan Praljak.

Bouen në Hagë kishte sjellur material të ndryshme nga lufta në Bosnje. Dihet se para pak ditësh generali serb ka pir helm në qelinë e tij dhe ka ndërruar jetë

Ndërsa Bouen në një emision për BBC tha se arsyeja që kishte dëshmuar kundër gjeneralit serb ,  ishte pwr t`i treguar krimet makabëre ndaj boshnjakëve.

Me anë të atyre videove të cila i kam derguar në Hagë dhe i kan parë të gjithë madje edhe vet Prajlak, dëshmova se edhe unë isha në Bosnje gjatë vitit 1993 dhe e pash kush ishin serbët.

/MegaPress.al/

Shikoni gjithashtu

Kush është Manuella Koni dhe pse është e nevojshme për një mandat në Kuvendin e Kosovës…?

Bëhet fjalë për kandidaten për deputeten nga radhët e PEK-ut, Manuella Koni, e cila beson …