Ballina / Ekonomi / Gërxhaliu: Zhvillimi ekonomik është garanci e qëndrimit të shqiptarëve në Luginë
Loading...

Gërxhaliu: Zhvillimi ekonomik është garanci e qëndrimit të shqiptarëve në Luginë

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Safet Gërxhaliu ka vlerësuar se vetëm zhvillimi ekonomik është garanci e qëndrimit dhe prosperitetit të shqiptarëve në Luginën e Preshevës.

Gjatë takimit me kryetarin e Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi dhe delegacionin e bizneseve të cilat ishin me të, Gërxhaliu tha se rëndësia e këtij takimi qëndron në faktin se ky takim po ndodh në procesin e përgatitjes së procesit të Berlinit gjë të cilit do të shpaloset plani për Ballkanin Perëndimor.
Kreu i Odës vlerësoi se për qeverinë e ardhshme të Kosovës partneriteti dhe mbrojtja e shqiptarëve në Serbi duhet të jetë prioritet.

“Vetëm zhvillimi ekonomik i Preshevës, Bujanovci dhe Medvegjës mund të jetë garanci e qëndrimit të shqiptarëve atje. Një ndër rekomandimet që do të dal nga ky takim është edhe organizimi i një konference si mundësi që bizneset e Kosovës të investojnë në atë pjesë si mundësi për punësim dhe zhvillim”, ka thënë Gërxhaliu.

Kryetari i Bujanocit Shaip Kamberi, tha se për të gjitha këto vite ka munguar bashkëpunimi ndërinstitucional dhe se përmes këtyre takimeve po tentohet të krijohen bashkëpunime konkrete në mënyrë që të ndihmohet Lugina e Preshevës, pasi sipas tij, të rinjtë po ikin nga ajo pjesë për shkak të papunësisë

Ai theksoi se presin që përmes investimeve të bizneseve kosovare atje të nxitet punësimi. “Lugina Preshevës po kalon ndër sfidat më të rënda që i ka pas në kohën moderne me një represion ekonomik. Nuk kemi arritur që të ndërtojmë një sistem të organizuar t’i ndihmojmë Luginës. Po tentojmë që të ndërtojmë partneritet në mes të bizneseve të shkëmbimit të përvojave në mënyrë që të nxitet punësimi atje sepse të rinjtë po na ikin. Shpresoj dhe besoj që këto takime të na ndihmojmë dhe shpresoj që një konferencë që do ta bëjmë shumë shpejt të ndërtojmë partneritete konkrete”, tha Kamberi.

Pas vizitës dhe takimeve në OEK delegacioni nga Bujanoci vizitoi kompaninë Abi në Prizren. /MegaPress/

Loading...

Shikoni gjithashtu

Ministria e Ndërmarrësisë dhe Inovacionit edhe një mundësi për biznesin

Ministri i Inovacionit dhe Ndermarrsisë z. Besim Beqaj, priti delegacionin nga Oda e Afarizmit Kosovës …

107 Komentet

 1. Thank you ever so for you article. Keep writing.

 2. Awesome blog article.Really thank you!

 3. I think this is a real great blog.Really looking forward to read more. Want more.

 4. This is one awesome post.Really looking forward to read more.

 5. I really enjoy the blog article.Really thank you! Want more.

 6. I really enjoy the blog post.Really thank you!

 7. Major thankies for the article post.Thanks Again. Much obliged.

 8. I see you’re a blog owner, so please add me to your email / mailing list. My email is: mediciondigital@gmail.com – I buy websites that meet certain metrics. This site looks like it might, so please reach out to me

 9. Thanks-a-mundo for the article post.Really thank you! Really Great.

 10. Hey, thanks for the blog.Really thank you! Keep writing.

 11. I truly appreciate this article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 12. Im obliged for the blog article.Really looking forward to read more. Awesome.

 13. Very good blog post. Awesome.

 14. Thanks a lot for the blog post.Really thank you! Want more.

 15. Major thanks for the blog article.Much thanks again. Much obliged.

 16. Awesome article post.Much thanks again. Fantastic.

 17. Really enjoyed this post.Much thanks again. Will read on…

 18. This is one awesome article.Thanks Again. Awesome.

 19. wh0cd477389 abilify

 20. I loved your blog. Really Cool.

 21. “Really appreciate you sharing this blog article.Thanks Again. Keep writing.”

 22. Appreciate you sharing, great article post. Cool.

 23. wh0cd477389 avodart

 24. A round of applause for your article post. Cool.

 25. Wow, great article post. Great.

 26. Really informative article.Thanks Again. Really Cool.

 27. Fantastic article. Great.

 28. Great, thanks for sharing this post.Really looking forward to read more. Cool.

 29. wh0cd118683 Nexium

 30. Looking forward to reading more. Great article.Really thank you! Really Great.

 31. Fantastic blog article.Much thanks again. Awesome.

 32. wh0cd118683 Buspar

 33. A big thank you for your blog.Really thank you! Want more.

 34. I am so grateful for your blog post.Really thank you! Will read on…

 35. I really enjoy the blog.Really thank you! Awesome.

 36. Really appreciate you sharing this blog article.Much thanks again. Really Great.

 37. wh0cd118683 abilify

 38. 倩碧全效眼霜,可解決眼部四周肌膚困擾,並持續強化眼部膠原蛋白,維持彈性及光滑明亮。配方通過眼科醫生測試

 39. 【美食】食好D 高級日式料理 大蔵季節料理 – Katerina的花俏部落格 •Beauty •Fashion •Lifestyle 【美食】食好D 高級日式料理 大蔵季節料理, Katerina的花俏部落格 •Beauty •Fashion •Lifestyle: 【美食】食好D 高級日式料理 大蔵季節料理, Katerina的花俏部落格 •Beauty •Fashion •Lifestyle

 40. Darphin 朵法 【完美絲滑身體系列】完美絲滑身體煥膚霜的商品介紹 Darphin 朵法,完美絲滑身體系列,完美絲滑身體煥膚霜

 41. ψ:台中勤美.宇治商船三星丸.抹茶控不能錯過的京都甜點 @ 潮流、美妝、消費 創造個人化風格的女性社群 PIXstyleMe ψ:台中勤美.宇治商船三星丸.抹茶控不能錯過的京都甜點

 42. After a rollercoaster year, Harry Redknapp is currently helping out at his old club Bournemouth. But as the pressure mounts on Mark Hughes at QPR, surely it is a matter of time before man of the people Redknapp is back in the Premier League. Why Harry Redknapp’s availability has left Premier League chairman reaching for the eject button

 43. I love it when people come together and share opinions, great blog, keep it up.

 44. For fans, experiencing your team in European competition is all about checking out the different cultures, fans and stadiums around the continent. Changing room or waiting room? Spurs greeted with strange-looking facilities before Europa League clash with Anzhi

 45. Read our in-depth iPhone XS Max review
  Read our hands-on iPhone XR review
  link
  Read our hands-on Apple Watch 4 review
  iPhone XS price and release date
  iPhone XS

 46. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to seek out anyone with some authentic ideas on this subject. realy thanks for starting this up. this web site is one thing that is wanted on the internet, somebody with just a little originality. useful job for bringing one thing new to the internet!

 47. Thanks for another wonderful article. Where else could anyone get that kind of info in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such info.

 48. I needed to thank you for this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of it. I have got you saved as a favorite to check out new things you post… link – https://v.gd/VCBnyi

 49. I needed to thank you for this wonderful read!! I definitely enjoyed every bit of it. I have got you book-marked to look at new stuff you post… more information – http://tinyurl.com/y6ob2fe9

 50. Oh my goodness! a tremendous article dude. Thanks However I am experiencing situation with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting an identical rss drawback? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 51. very good article, i definitely love this excellent website, keep on it

 52. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading...