Ballina / Lajme / Bota / Gjykata e Lartë vendosë të dëgjojë rastin e ndalimit të udhëtimit
Loading...

Gjykata e Lartë vendosë të dëgjojë rastin e ndalimit të udhëtimit

UASHINGTON – Gjykata e Lartë njoftoi të hënën se do të vendoste nëse ndalimi i rishikuar i udhëtimit të Presidentit Trump ishte i ligjshëm, duke vendosur fazën për një vendim të rëndësishëm në fushën e pushtetit presidencial.

Rendi ekzekutiv i rishikuar i z. Trump, i lëshuar në mars, kufizoi udhëtimin nga gjashtë vende kryesisht muslimane për 90 ditë dhe pezulloi programin e refugjatëve të vendit për 120 ditë. Koha ishte e nevojshme, tha urdhri, për të adresuar boshllëqet në procedurat e shqyrtimit dhe verifikimit të qeverisë.

Dy gjykata federale të apelit kanë bllokuar pjesët kritike të rendit.

Administrata kishte kërkuar që vendimi i gjykatës së shkallës së dytë të pezullohej derisa çështja të ecë përpara. Gjykata dha një pjesë të asaj kërkese në mendimin e saj të pacaktuar.

Gjykatësit, në fakt, thanë se të huajt me lidhje ose marrëdhënie në Shtetet e Bashkuara nuk do të ndaloheshin nga hyrja në vend. Por, ata që aplikojnë për viza që nuk kanë qenë kurrë këtu, ose nuk kanë pasur lidhje familjare, biznesi apo lidhje të tjera mund të ndalohet.

“Ne i japim kërkesat e qeverisë për të qëndruar në urdhëresat, deri në masën që urdhëresat të ndalojnë zbatimin e” urdhrit ekzekutiv të z. Trump, vendimi tha, “në lidhje me shtetasit e huaj që nuk kanë ndonjë marrëdhënie të mirëfilltë me një person apo subjekt në Shtetet “.

Gjykatësit thanë se dallimi duhet të jetë i lehtë për t’u administruar. “Në terma praktikë, kjo do të thotë që” rendi ekzekutiv “nuk mund të zbatohet kundër shtetasve të huaj që kanë një kërkesë të besueshme të një marrëdhënieje të mirëfilltë me një person ose entitet në Shtetet e Bashkuara”.  /MegaPress/

Loading...

Shikoni gjithashtu

Zv.ministrja e financave Elezi nesër hap konferencën me temë ‘Përmirësimi i sistemit për kontrollë të brendëshëm’

Shkup, 12 qershor – Nesër e enjte (13 qershor 2019), me fillim në ora 10:00 zëvendës …

6 Komentet

  1. I cling on to listening to the newscast talk about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

  2. The subsequent time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I do know it was my option to learn, however I actually thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could repair should you werent too busy in search of attention.

  3. I was suggested this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!

  4. Keep functioning ,splendid job!

  5. Was required to give you that not much remark to appreciate it just as before for these spectacular techniques you’ve got provided on this page. It’s so particularly generous with normal folks that you to provide unreservedly what many people would have marketed as a possible e-book to earn some dough for their own end, primarily considering that you may have tried it if you wanted. The tactics also acted being fantastic way to know that everyone’s similar desire equally as my to understand significantly more regarding this condition. I’m sure there are many more pleasing opportunities at the start if you go through your blog post post.

  6. Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading...