Ballina / Lajme / Iliq: Serbia duhet ta njoh Republiken e Kosovës me 1 janar 2018
Loading...

Iliq: Serbia duhet ta njoh Republiken e Kosovës me 1 janar 2018

Në një konferencë për mediat serbe kryetari i partisë Serbia e re, Velimir Iliq ka thënë se se  Zëvendës-ndihmës Sekretari Amerikan, Brian Hoyt Yee, gjatë vizites zyrtare ditë më par në Serbi  ka kërkuar që Serbia duhet ta njoh Kosovën 1 janar    2019.

Iliq thekson se ky ishte një mesazh i fortë nga ana e shtetit amerikan për Serbinë. Njohja duhet të bëhet dhe nuk don kundershtim nga pala serbe. Kjo është për të miren për brezat e rinj të dy shteteve.

Nga ana tjetër Aleksander Vuçiq ka thënë se nuk do ta njohim Kosoven si shtet.

Ndërsa Yee ju ka bërë të ditur serbve se për të krijuar komunat serbe në Kosovë,  duhet të nënshkruhet votohet për krijimin e ushtrisë së Kosovës.

/MegaPress.al/

 

Shikoni gjithashtu

Kush është Manuella Koni dhe pse është e nevojshme për një mandat në Kuvendin e Kosovës…?

Bëhet fjalë për kandidaten për deputeten nga radhët e PEK-ut, Manuella Koni, e cila beson …