Ballina / Ekonomi / Këto janë shumat që shpenzuan ministrat për dreka e darka zyrtare
Loading...

Këto janë shumat që shpenzuan ministrat për dreka e darka zyrtare

Me qëllim të kryerjes së punëve dhe detyrave në kuadër të përgjegjësive, disa zyrtarëve publik u lejohet që shpenzimet për dreka, darka, pije dhe dhurata për takime të ndryshme zyrtare t’i mbulojnë nga buxheti Kosovës. Këto shpenzime në kuadër të buxhetit kategorizohen si “shpenzime të reprezentacionit”.

Por, me qëllim të menaxhimit më efikas të buxhetit të Kosovës për këtë kategori të shpenzimeve, në vitin 2008 është miratuar një udhëzim administrativ i cili ka përcaktuar mënyrën dhe shumën e shpenzimeve të reprezentacionit për zyrtarët e lartë publik, njofton GAP.Sipas këtij udhëzimi janë 12 pozita në kuadër të institucioneve të Qeverisë së Kosovës që kanë të drejtë në shpenzime të reprezentacionit. Sipas nenit 5 të këtij udhëzimi, kryeministri dhe zëvendësit e tij/saj nuk kanë fare kufizime në këtë kategori shpenzimesh.

Ministrat kanë të drejtë që të shpenzojnë deri në 500 euro në muaj, zëvendësministrat deri në 200 euro, këshilltarët politikë deri në 100 euro, shefat e kabineteve të ministrive deri në 50 euro, e kështu me radhë.

Shpenzimet e reprezentacionit përdoren vetëm për mbulimin e shpenzimeve të takimeve zyrtare dhe nuk mund të përdoren për qëllime tjera. Këto shpenzime duhet të arsyetohen me fatura dhe në rast të tejkalimit të kufizimeve, shumat e tejkaluara duhet të mbulohen nga vetë zyrtarët, thuhet më tej në njoftimin e GAP-IT.

Por, sa kanë shpenzuar zyrtarët publikë për reprezentacion gjatë vitit 2016?

Shpenzimet e reprezentacionit hyjnë në kategorinë ekonomike të “mallrave dhe shërbimeve”. “Sipas Raportit vjetor financiar 2016 të Ministrisë së Financave, i cili nuk jep shumë detaje, vetëm gjatë vitit 2016 nga buxheti i Kosovës janë shpenzuar rreth 2.9 milionë euro për dreka zyrtare brenda dhe jashtë vendit apo 3% më shumë se në vitin 2015”, thuhet në raportin e GAP-it.

Në kërkesën e dërguar nga Instituti GAP për shpenzimet e reprezentacionit për vitin 2016, nuk kanë pranuar të japin përgjigje Zyra e Kryeministrit, Ministria e Financave, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Ministria e Punëve të Jashtme. Ndërsa Ministria e Drejtësisë publikon raporte javor të shpenzimeve që përfshijnë edhe shpenzimet për reprezentacion, por jo në formatin e kërkesës sonë. Hera e vetme kur Zyra e Kryeministrit na është përgjigjur në këtë kërkesë ka qenë viti 2013 me të dhënat e vitit 2012.

“Në krahasim me vitet e kaluara, këtë vit kemi pranuar nivelin më të ulët të përgjigjeve nga ministritë. Kjo tregon se Ligji për qasje në dokumente publike nuk po respektohet, dhe se deklarimet e Ministrisë së Financave për rritje të transparencës buxhetore nuk janë të vërteta. Nga 13 ministritë që kanë pranuar të përgjigjen në kërkesën tonë, Ministria e Infrastrukturës na është përgjigjur me shpenzimet totale vjetore. Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka deklaruar se gjatë vitit 2016 ka paguar shpenzime të reprezentacionit për disa muaj të vitit 2015. Kjo formë e mbajtjes së financave, por edhe e raportimit nga ana e disa ministrive nuk është konform udhëzimit administrativ për shpenzimet e reprezentacionit neni 6.2”, thuhet në njoftim.

Nga të dhënat e këtyre 13 ministrive del se  gjatë vitit 2016 janë shpenzuar 202,777 euro për reprezentacion.

Kabineti i Ministrisë së Integrimit Evropian ka shpenzuar më së shumti, apo 29,531 euro. Pas saj radhitet Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale me 22,745 euro dhe Ministria e Administratës Publike me 19,509 euro.

Sipas udhëzimi administrativ për caktimin e shpenzime të reprezentacionit nga kabineti i ministrive të drejtë në shpenzime të reprezentacionit kanë: Ministrat, zëvendësministrat, shefat e kabinetit të ministrive dhe këshilltarët politikë.

Ministri i cili ka shpenzuar më së shumti për reprezentacion gjatë vitit 2016 është ministri i Integrimit Evropian Bekim Çollaku me 14,372 euro.

Ministri Çollaku më 9 shtator 2016 ka bërë publike dorëheqjen e tij nga posti i ministrit, por raporti i shpenzimeve tregon që ka përdorur buxhet edhe gjatë muajve shtator dhe tetor. Pas tij radhiten Ministri i Administratës Publike Mahir Yagcilar me 13,560 euro dhe Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi me 12,189 euro. Ministrat e lartcekur si dhe ministrat Ljubomir Maric dhe Hykmete Bajrami kanë tejkaluar shumëfish kufizimin mujor prej 500 euro.

Sa i përket shpenzimeve të zëvendësministrave, është zëvendësministri i Integrimit Evropian, Ramadan Ilazi, i cili ka shpenzuar më së shumti për reprezentacion, gjithsej 11,380 euro.  Pas tij radhitet zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Radolub Miladenovic me 3,275 euro, dhe zëvendësministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Qazim Rrahmani, me 3,224 euro. Zëvendësministrat e lartë cekur kanë tejkaluar kufizimin mujor prej 200 euro.

Ndërsa në radhën e këshilltarëve politik, nuk ka pasur tejkalime sa i përket kësaj kategorie, njofton GAP.

Në këtë link, janë paraqitur në formë infografike shpenzimet e reprezentacionit për 13 ministri gjatë vitit 2016 dhe personat përgjegjës për secilin shpenzim. /Telegrafi/

Loading...

Shikoni gjithashtu

Ministria e Ndërmarrësisë dhe Inovacionit edhe një mundësi për biznesin

Ministri i Inovacionit dhe Ndermarrsisë z. Besim Beqaj, priti delegacionin nga Oda e Afarizmit Kosovës …

49 Komentet

 1. Enjoyed every bit of your post.Really thank you! Much obliged.

 2. aprovação

  Very good article.Thanks Again. Cool.

 3. Very neat blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 4. Great, thanks for sharing this blog article.Thanks Again. Fantastic.

 5. Im thankful for the article.Really thank you! Really Cool.

 6. Very good article.Really looking forward to read more. Cool.

 7. Wow, great article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 8. A big thank you for your blog article.Thanks Again. Cool.

 9. I see you’re a blog owner, so please add me to your email / mailing list. My email is: mediciondigital@gmail.com – I buy websites that meet certain metrics. This site looks like it might, so please reach out to me

 10. Great, thanks for sharing this post. Want more.

 11. Fantastic blog article.Much thanks again. Keep writing.

 12. A big thank you for your blog article. Really Cool.

 13. Really appreciate you sharing this blog article.Really looking forward to read more. Will read on…

 14. Major thankies for the article post.Thanks Again. Will read on…

 15. Im obliged for the article post.Really looking forward to read more.

 16. Really informative blog post.Really looking forward to read more. Great.

 17. Great article post.Thanks Again. Keep writing.

 18. I appreciate you sharing this blog post.Really looking forward to read more. Want more.

 19. Muchos Gracias for your article.Thanks Again. Awesome.

 20. Thank you for your blog post.Much thanks again. Want more.

 21. Im obliged for the blog.Really looking forward to read more. Much obliged.

 22. Fantastic post.Much thanks again. Really Cool.

 23. “These days of austerity and relative stress and anxiety about taking on debt, a lot of people balk contrary to the idea of making use of a credit card in order to make acquisition of merchandise or pay for a vacation, preferring, instead just to rely on the particular tried along with trusted way of making transaction – raw cash. However, in case you have the cash available to make the purchase in whole, then, paradoxically, this is the best time to use the cards for several causes.”

 24. Im thankful for the blog.Thanks Again. Really Great.

 25. Great article.Much thanks again.

 26. “Very neat article.Really looking forward to read more. Keep writing.”

 27. “I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You’re incredible! Thanks!”

 28. Im grateful for the article post.Much thanks again. Will read on…

 29. I think this is a real great article post. Want more.

 30. Wow, great article post.Really thank you! Awesome.

 31. Really enjoyed this blog article.Thanks Again. Will read on…

 32. I loved your blog article.

 33. Thank you for your blog.Really thank you! Much obliged.

 34. Wow, great blog.Really looking forward to read more. Keep writing.

 35. Awesome article post.Really thank you! Keep writing.

 36. Hey, thanks for the blog post.Much thanks again. Want more.

 37. I think this is a real great article.Thanks Again. Really Cool.

 38. Thanks for sharing, this is a fantastic post.Thanks Again. Fantastic.

 39. I loved your blog article.Much thanks again. Fantastic.

 40. VIE EAU 美妝品牌情報匯集 UrCosme (@cosme TAIWAN) 找品牌 VIE EAU VIE EAU ,匯集了VIE EAU精華液,乳霜,眼霜,臉部保養系列

 41. 眼袋下移、眼袋回推、眼袋手術、眼袋淚溝手術、淚溝、蘋果肌、內開法脂肪下移筋膜修補等一些詳細敘述或似是而非或有爭議的事項。

 42. 女生必知的4個床上要訣 做愛時這樣做絕對能令他慾火焚身 Marie Claire (HK) Edition 講起床事,很多女生都會表現得手足無措,不知道應該在床上如何愉悅對方。別以為真的「腿張開,躺下來」就可以令對方欲罷不能,想雙方都可以得到一個完美的結局,不妨學上以下4點,給對方一個驚喜吧! &nb

 43. MONFY 夢菲芃 【底妝系列】零妝還顏三合一慕絲的商品介紹 MONFY 夢菲芃,底妝系列,零妝還顏三合一慕絲

 44. 持續密集為肌膚補給維生素C,讓肌膚充滿明亮光澤的透明感,並達到白皙光滑的美白精華液。

 45. 大型的蓬鬆臉部刷具能掃刷鬆粉或粉餅,上妝效果平滑又均勻。抗菌科技。

 46. 今夏最Hit,宇宙銀河系 Galaxy Nail ,從指尖飛往外太空。 翻看雜誌上模特兒的指尖,粉嫩色調差不多佔進篇章,粉紅、鵝蛋黃盡顯初春氣息,但隨著仲夏的到來,亦意味著是時候為指尖「換季」了!延續早前的玻璃甲熱潮,今個夏天將興起宇宙銀河系的 nail art,運用充滿神秘感的 shinny 藍紫色調,再加上微細的閃片,在指尖上營造出浩瀚空間感。

 47. 一天兩次,早晚使用三步驟倩碧保濕潔膚水,加強水分防護屏,重現容光煥發。 一天兩次,早晚使用三步驟倩碧保濕潔膚水,加強水分防護屏,重現容光煥發。

 48. Mario Balotelli scored twice, including a trademark penalty, to make AC Milan favourites for Italy’s final Champions League spot as they thrashed bottom side Pescara 4-0. Super Mario fires brace to take Milan tally to 11 goals in as many games

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading...