Ballina / Lajme / Kosovë / Krasniqi: Haradinaj i gatshëm t’i bie në gjunjë kriminelit Ukë Rugova (Foto/Live)
Loading...

Krasniqi: Haradinaj i gatshëm t’i bie në gjunjë kriminelit Ukë Rugova (Foto/Live)

 

E plotësuar: Deputeti i VV-së, Frashër Krasniqi i ka quajtur të paguximshëm koalicionin PAN me mos pjesëmarrjen e tyre në seancë.

Ai tha se mbahen për komandantë por po frikësohen të vijnë në seancë.

Sipas tij, Haradinaj thoshte se merret me sporte të rënda e tash është fshehur.

Sipas Krasniqit, Haradinaj është i gatshëm t’i bie në gjunjë Listës Serbe dhe kriminelit ordiner Ukë Rugovës për të ruajtur edhe nja dy vjet krimin e vet.

Mikullovci do të mbajë edhe një takim konsultativ, tentativa e fundit për t’ia mundësuar PAN-it pjesëmarrjen në seancë

E plotësuar: Kryesuesi i seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës, Adem Mikullovci ka thënë se të mërkurën do të mbajë edhe një takim konsultativ me koalicionin PAN.

Mikullovci ka thënë se kjo do të jetë hera e fundit që do të mbajë një takim të tillë me PAN-in.

“Ata kanë kërkuar që të mbahet edhe një takim konsultativ. Unë do të shkoj në atë takim të mërkurën në orën 10:00 me një pikë të vetme të rendit të ditës se kur ata janë të gatshëm të vijnë në seancë”, ka thënë Mikullovci.

Mikullovci ka theksuar se ky takim do të mbahet edhe nëse Vetëvendosje dhe koalicioni LAA nuk marrin pjesë.

Kusari-Lila: Ekziston mundësia e mbajtjes së zgjedhjeve të jashtëzakonshme

Deputetja nga radhët e koalicionit LAA, Mimoza Kusari-Lila tha sot se kriza politike po i kushton Kosovës me humbje të mëdha.

Ajo tha se ekziston mundësia e mbajtjes së zgjedhjeve tjera, të jashtëzakonshme.

Mimoza Kusari-Lila tha se nuk duhet të vazhdojë thellimi i krizës që po bie mbi qytetarët e vendit.

Hoti: Të mbahet edhe një takim konsultativ

E plotësuar: Shefi i Grupit parlamentar i LAA-së, Avdullah Hoti para deputetëve të Kuvendit të Kosovës tha se është fyerje për qytetarët e Kosovës mungesa e kuorumit në Kuvend.

Ai tha se është hera e pestë që ftohet seanca dhe kanë mbështetjen e faktorit ndërkombëtar të marrin pjesë në seancë, ndërsa deputetët e PAN-it vazhdojnë të mos jenë të pranishëm.

Hoti, ka propozuar një tryezë me partitë politike që të diskutojnë se si t’i drejtohen Gjykatës Kushtetuese në lidhje me zhbllokimin e punës së Kuvendit.

Hoti kërkoi nga kryesuesi Mikullovci kërkoi të ftojë edhe një takim konsultativ me të vetmen pikë të rendit të ditës mbajtjen e seancës, e në mënyrë që të merr pjesë edhe PAN-i.

Konjufca: Halli i PAN-it është mungesa e numrave

E plotësuar: Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca në vazhdimin e seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës, ka thënë se PAN-i nuk po merr pjesë në seancën të cilën e ka thirrur vetë.

Konjufca ka theksuar se presidenti Hashim Thaçi është vënë në shërbim të koalicionit PAN.

“Thaçi është kryekëput në shërbim të koalicionit PAN. Është vënë në funksion të krijimit të qeverisë së ardhshme nga koalicioni PAN”, ka thënë Konjufca, shkruan Telegrafi.

Shefi i GP-së të Vetëvendosjes, më tej theksoi se halli i koalicionit PAN është mungesa e numrave.

Konjufca ka theksuar se krijimi i institucioneve të Kosovës ka dy zgjidhje: “T’i ketë 81 vota në krye me VV-në ose 59 vota në krye me PDK-në”.

Vazhdon seanca, s’ka kuorum

E plotësuar: Deputetët janë kthyer në seancën e Kuvendit të Kosovës, pas pauzës dhënë nga kryesuesi Adem Mikullovci.

Mikullovci tha se edhe pse në mungesë të kuorumit do të hapë një debat për të folur rreth situatës aktuale që gjendet vendi.

Kuvendi shkon në pauzë 15 minutëshe, mungojnë PAN-i dhe minoritetet

E plotësuar: Kryesuesi i Kuvendit, Adem Mikullovci ka dhënë 15 minuta pauzë në mungesë të kuorumit. Në seancë mungojnë deputetët e PAN-it dhe minoritetet, ndërsa të pranishëm ishin vetëm 55 deputetë. Në seancë nuk ka marrë pjesë as deputeti i PAN-it, Milaim Zeka i cili në seancat e kaluara ishte i pranishëm.

Fillon seanca, PAN dhe minoritetet serbë nuk marrin pjesë (Live)

E plotësuar: Ka filluar të mbahet vazhdimi i seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës, por në seancë nuk po marrin pjesë deputetët e PAN-it.

Deputetët fillojnë të hyjnë në Kuvend, PAN nuk merr pjesë në seancë

Tashmë deputetë të Kuvendit kanë filluar të hyjnë në Kuvend për vazhdimin e seancës konstituive, ndërkaq deputetët e PAN-it kanë paralajmëruar sërish se do ta bojkotojnë.

Raportohet se në seancë nuk do jenë as deputetët serbë pasi ndodhen në Serbi, në një takim me Marko Gjuriq.

Seanca e cila pritet të fillojë në ora 10:00 do të udhëhiqet nga kryesuesi, deputeti më i moshuar i përbërjes së re parlamentare Adem Mikullovci.

Ndryshe, kryesuesi i seancës Adem Mikullovci ka thënë se seanca e së hënës sotme do të zhvillohet me apo pa koalicionin PAN.

Ai thotë se shpreson se ky i fundit do t’i përgjigjet ftesës për pjesëmarrje në seancë. /Telegrafi/

 

Shikoni gjithashtu

Kush është Manuella Koni dhe pse është e nevojshme për një mandat në Kuvendin e Kosovës…?

Bëhet fjalë për kandidaten për deputeten nga radhët e PEK-ut, Manuella Koni, e cila beson …