Ballina / Lajme / Bota / Kryeministri bullgar befason Presidentin Thaçi me……
Loading...

Kryeministri bullgar befason Presidentin Thaçi me……

Presidenti i Republikës së Kosovës z. Hashim Thaçi është pritur në zyren e Kryeministrit të Bullgarisë z. Boyko Borissov-in. Gjatë këtij takimi z. Borissov ka vendosur edhe flamurin e Kosovës në mesin e flamujve të BE -së dhe atë të Bullgarisë.

Menjëherë pasi Presidenti z. Thaçi përshendetet me Kryeministrin bullgar ai i buzëqeshur i tregon z. Thaçt flamurin e Kosovës e që ky gjest i tij z. Thaçin e nderon.

Ndërsa gjatë këtij takimi u bisedua rreth  anëtarësimit të Kosovës në BE ndërsa kjo do të nvaret nga kualiteti i përmbushjes së reformave dhe aftësive e tejkalimit të mosmarrëveshjeve me shtetet fqinje.

Në këtë rrugëtim, të vështirë, por të suksesshëm, Kosova nuk është vetëm. Kosova ka mbështetjen evropiane për tu bë pjesë e BE-së.

Të dy palët u pajtuam që Strategjia e re e BE-së për Zgjerim me vendet e Ballkanit Perëndimor është mundësi reale, e cila duhet të shfrytëzohet nga të gjitha shtetet aspiruese. Kosova duhet të përfitojë nga kjo mundësi.

Kujtojna se në kë takim ishte edhe Presidenti i Serbisë Aleksander Vuçiç por mikpritje më të mirë nga të gjithë të pranishmit pati Presidenti z. Thaçi.

 

/MegaPress.AL/

 

 

Shikoni gjithashtu

Kush është Manuella Koni dhe pse është e nevojshme për një mandat në Kuvendin e Kosovës…?

Bëhet fjalë për kandidaten për deputeten nga radhët e PEK-ut, Manuella Koni, e cila beson …