Ballina / Show Bizz / Po Flitet / Lista e fituesëve për Oskar 2018
Loading...

Lista e fituesëve për Oskar 2018

The Shape of Water,  e Guillermo del Toro fiton foton më të mirë në një ceremoni që bëri thirrje për përfaqësim më të madh dhe fuqizimin e femrave në Hollywood.

The Shape of Water, është një trillim romantik rreth një kujdestari që bie në dashuri me një krijesë detare, ka qenë favorit në Oskar në një ceremoni që u shndërrua në një thirrje beteje për përfshirjen dhe fuqizimin e femrave.

Guillermo del Toro fantazi për epokën e ftohtë të luftës në lidhje me triumfin e të përjashtuarve shënoi horror satirik.

Get Out dhe Three Billboards Outside Ebbing, Missouri janë shpërblyer me fotografinë më të mirë dhe regjisor.

Frances Mc Dormand, e cila fitoi çmimin më të mirë të aktores për të luajtur një nënë të pikëlluar dhe të zemëruar në Three Bilbords. Ajo gjatë këtij kësaj nate   kërkoi nga gjitha kandidatet femra në teatrin Dolby të ngriteshin. “Shikoni përreth”, tha ajo. “Ne të gjithë kemi histori për të treguar dhe projekte kemi nevojë për financim.”

Fituesit e Oskarit 2018: lista e plotë

Warren Beatty dhe Faye Dunaway, të cilët fillimisht shpallën gabimisht La La Land në vend të Moonlight fituesin e vitit të kaluar, çuditërisht u kthyen për të paraqitur çmimin më të mirë të fotos – këtë herë pa probleme.

Fitorja e Del Toro ishte e katërta herë që një drejtor meksikan ka marrë nderimet e Oskarit në pesë vitet e fundit, pas Alfonso Cuaron në 2014 dhe Alejandro González Iñárritu në 2015 dhe 2016.

“Unë jam një imigrant,” tha Del Toro, ku me këtë akt Del Toro i kujtoi  Presidentit Donald Trump se emigrantët duhet të respektohen dhe të mos dëbohen ashtu siç kishte thë muaj më par presidenti i SHBA-së. “Gjëja më e madhe që bënë arti dhe industria jonë është të shuaj tokat në rërë. Ne duhet të vazhdojmë ta bëjmë këtë kur bota të na thotë t’i bëjmë ato më thellë ” tha Tore.

Backstage, drejtori tha se artistët duhet të nderojnë rrënjët e tyre. “Po shkoj në shtëpi me këto dy foshnje.”

Coco fitoi filmin më të mirë të animuar dhe këngën më të mirë origjinale.

Talenti Latino triumfoi përsëri kur drama kiliane Një grua fantastike, ku luante aktori Daniela Vega në krye, fitoi filmin më të mirë të huaj. Drama ishte fituesi i parë i Oskarit që shfaqë si një histori transgjinore dhe një yll të hapur interpretuesish.

Lista e plotë e fituesëve

Aktori më i mirë mbështetës

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER!
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World

Grimer më të mirë

Darkest Hour – WINNER!
Victoria & Abdul
Wonder

Dizajni më i mirë i kostumeve

Phantom Thread – WINNER!
Beauty and the Beast 
Darkest Hour
The Shape of Water
Victoria & Abdul

Dokumentari më i mirë

Icarus – WINNER!
Abacus: Small Enough to Jail
Faces, Places (Visages, Villages)
Last Men in Aleppo
Strong Island

Redaktimi më i mirë i zërit

Dunkirk – WINNER!
Baby Driver
Blade Runner 2049
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Kënga më e mirë 

Dunkirk – WINNER!
Baby Driver
Blade Runner 2049
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Dizajnimi më i mirë

The Shape of Water – WINNER!
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj

A Fantastic Woman – WINNER!
The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square

Mbështetës më i mirë i aktorit

Allison Janney, I, Tonya – WINNER!
Mary J Blige, Mudbound
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

Filmi më i mirë i shkurtër i animuar

Dear Basketball – WINNER!
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Filmi më i mirë i animuar

Coco – WINNER!
The Boss Baby
The Breadwinner
Ferdinand
Loving Vincent

Efektet më të mira vizuele

Blade Runner 2049 – WINNER!
Guardians of the Galaxy Vol 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Redaktimi më i mirë

Dunkirk – WINNER!
Baby Driver
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Dokumentari më i mirë i shkurtër

Heaven Is a Traffic Jam on the 405 – WINNER!
Edith+Eddie
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Aktori më i mirë i filmit të shkurtë
DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
Watu Wote/All of Us

Adaptimi më i mirë i skenarit

Call Me by Your Name – WINNER!
The Disaster Artist 
Logan
Molly’s Game
Mudbound

Skenari më i mirë orgjinal

Get Out – WINNER!
The Big Sick
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Kinematografia më e mirë

Blade Runner 2049 – WINNER!
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

Rezultati më i mirë

The Shape of Water – WINNER!
Dunkirk
Phantom Thread
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Kënga më e mirë

Remember Me, Coco – WINNER!
Mighty River, Mudbound
The Mystery of Love, Call Me by Your Name
Stand Up for Something, Marshall
This Is Me, The Greatest Showman

Drejtori më i mirë

Guillermo del Toro, The Shape of Water – WINNER!
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Greta Gerwig, Lady Bird
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out

Aktori më i mirë

Gary Oldman, Darkest Hour – WINNER!
Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Denzel Washington, Roman J Israel, Esq

Aktorja më e mirë

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER!
Sally Hawkins, The Shape of Water
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

Fotografia më e mirë

The Shape of Water – WINNER!
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

 

/MegaPress.AL/

 

Shikoni gjithashtu

Në këto ditë të vetizolimit, ja deri ku arrin kreativiteti e të rinjve

Kosova është në gjendje emergjence e gjithë kjo pasi janë konfirmuar disa raste pozitive në …