Ballina / Lajme / Bota / NASA ballafaqohet me probleme buxhetore
Loading...

NASA ballafaqohet me probleme buxhetore

Planeti i quajtur Urani nuk u njoh kurrë  për shkak të errësirës së tij dhe orbitës së ngadaltë. Me ardhjen e teleskopëve më të mëdhenj dhe teknikave të reja vëzhguese, u njoh më së fundi nga William Herschel në vitin 1781. William kishte besuar se kshte gjetur një grumbuj yje, ndërsa më vonë u zbulua si një botë përreth diellit më larg Saturnit.

Largësia ndërmjet Saturnit dhe Uranit ka distancë mesatare prej 3 miliardë kl, 2 miliardë milje. Kjo largësi e Uranit me planet e tjera e bëri që të jet një planet akull si ujë, amoniaku dhe akull. Ndërsa temperatura e Uranit u përcaktua më vonë si njëri  nga sistemet më të ftohta diellore -224 ° C -372 °.

Ndërsa teleskopët zbuluan disa hëna të reja duke e quar numrin 28. Një studim më rreze të ngushta zbuluan unaza të çuditshme, fusha magnetike.

Ndërsa në vitin 2013 – 2022 NASA kishte bërë plan kthimin në Uran si një nga vizitat më afatgjatë.

Në qershor të vitit 2017, NASA lëshoi një raport me 529 faqe, duke treguar në detaje për kthimin në Uran dhe në Neptun.

Për shkak të dritës së diellit të reduktuar në Sistemin Diellor të jashtëm, u këshillua që të përdoret një burim energjie bërthamore në vend të diellit. Nisja në Uran sipas NASES do të bëhet  midis viteve 2030 dhe 2034, me një kohë udhëtimi prej rreth 12 vjetësh.

Sido që është edhe NASA përballet me problemet e buxhetit, ku paraqet pengesë në punen e tyre. Ndërsa së fundmi nga Urani përmes teleskopëve janë zbuluar hije të ndryshme që do të thot se edhe aty ka jetë.  /MegaPress/

Shikoni gjithashtu

Kush është Manuella Koni dhe pse është e nevojshme për një mandat në Kuvendin e Kosovës…?

Bëhet fjalë për kandidaten për deputeten nga radhët e PEK-ut, Manuella Koni, e cila beson …

Loading...