Ballina / Lajme / Kosovë / “Pas deklaratës së Irinejit, ka përfunduar dialogu për Kosovën”
Loading...

“Pas deklaratës së Irinejit, ka përfunduar dialogu për Kosovën”

Kryetari Lëvizjes serbe Dveri, Boshko Obradoviq ka deklaruar sot se kjo lëvizje përkrah qëndrimin e patriarkut serb Irinej se “Kosova nuk bën as të dorëzohet e as të dhurohet dhe se ajo që është marrë me dhunë, duhet doemos të kthehet” dhe mendon se pas kësaj deklarate të patriarkut “dialogu i brendshëm për Kosovën ka përfunduar”, transmeton Koha.net.

“Pas këtyre fjalëve të patriarkut, prapa të cilave qëndron përvoja shumëshekullore e Kishës Ortodokse serbe , nuk ka se çfarë të shtohet e as të merret”, citon “novostionline të ketë thënë Obradoviq.

Lidhur me deklaratën e Vuçiqit se dialogu për Kosovën do të fillojë në vjeshtë, ai ka thënë se “nuk mund të zhvillohet dialog për territorin tënd shtetëror”.

Ai mendon se e gjitha që është dashur të thuhet për këtë temë, është e shkruar në Kushtetutë, pos nëse, siç tha, nuk dëshirohet të ndryshohet Kushtetuta dhe, ashtu si po thonë qendrat e jashtme të forcës, të dorëzohet Kosova”.

/KOHAnet/

Shikoni gjithashtu

Kush është Manuella Koni dhe pse është e nevojshme për një mandat në Kuvendin e Kosovës…?

Bëhet fjalë për kandidaten për deputeten nga radhët e PEK-ut, Manuella Koni, e cila beson …