Ballina / Femra / Bukuri dhe Kujdes / Pse është i rëndësishëm vaji i kokosit për fytyrë?
Loading...

Pse është i rëndësishëm vaji i kokosit për fytyrë?

Të shumëta janë femrat të cilat blejnëprodukte kozmetike për largimin e rrudhave, heqjen e puçrrave e papastërtinave të tjera, por jo të gjitha kan efektin e duhur.

Vaji i kokosit është një përbërës i mahnitshëm kur bëhet fjalë për eliminimin e rrudhave dhe pastrimin e poreve dhe të puçrrave.

Vaji i kokosit gjithashtu mund të parandalojë paraqitjen e akneve dhe puçrrave të zeza, të cilat shumë gra i shohin si problematike.

Vaji i kokosit mund të përzihet me sodë bikarbon, dhe lihet në fytyrë 20-30 minuta. Soda karbon përdoret edhe  si pastrues për të larguar qelizat e vdekura nga lëkura juaj e fytyrës.

Fytyra duhet të shpërlahet me ujë të vakët dhe shumë ngadal. Nga fytyra nuk duhet të fshihet uji pasi pastrohet, por duhet të thahet vet. 30minuta pas pastrimit në fytyrë nuk duhet të vendosni asnjë lloj kremi, sepse i mbushni zbraztirat e poreve në fytyrë.

 

/MegaPress.AL/

 

Shikoni gjithashtu

Maskë me qumësht dhe mjaltë

Në një enë vendoseni një gotë të madhe qumësht ose edhe më shumë e gjitha …