Ballina / Femra / Bebja / Pse shumica e bebeve ngjizen gjatë festave të fundvitit?
Loading...

Pse shumica e bebeve ngjizen gjatë festave të fundvitit?

A keni menduar ndonjëherë përse shumë bebe lindin në shtator? Epo, ka një arsye shkencore prapa kësaj.

Sipas ekspertëve, nuk është befasi se shumica e bebeve ngjizen rreth festave të fundvitit, transmeton Telegrafi.

Kombinimi i rritjes së kualitetit të spermës me rritjen e kualitetit të vezorëve, si dhe me rritjen e aktivitetit seksual gjatë muajve të dimrit është arsyeja se përse shumica e çifteve mbesin shtatzënë gjatë kësaj periudhe të vitit.

Studimi ka eksploruar lidhjen mes ndryshimeve sezonale dhe ngjizjes, ndërsa ka dëshmuar se shpeshherë kualiteti i spermës është më i ulët gjatë verës për shkak të gjatësisë së ditës, e gjithashtu stina e verës ndikon edhe në kualitetin e vezorëve.

Por, sipas tyre, ndryshimet biologjike nuk janë arsyeja e vetme se përse shtatzënitë po ndodhin kryesisht në dimër.

Siç u cek edhe më lart, rëniet e temperaturave ndikojnë që shumica e çifteve të bëjnë më shumë seks gjatë dimrit. /Telegrafi/

Shikoni gjithashtu

Maskë për fytyrë me mjaltë dhe kamomil

Përbërsit 3 qese kamomil Du lugë gjele mjaltë Fillimisht vendosni në një enë pak ujë …