Ballina / Lajme / Bota / Putin përkujton betejen e Stalingradit (Foto- Video)
Loading...

Putin përkujton betejen e Stalingradit (Foto- Video)

Në ditën e 75 vjetorit të fitores në Betejën e Stalingradit, Vladimir Putin vizitoi  muzeun “Stalingrad Battle” në Mamaev Kurgan. Kreu i shtetit vendosi lule në Flakën e Përjetshme.

Ndërsa në Sallën e Lavdisë Ushtarake  falënderoi viktimat dhe u mbajt një minutës së heshtjes. Putin gjatë fjalimit të tij tha se ”

Beteja pesëmuajshe për Stalingradin është bërë simbol i rezistencës sovjetike përballë nazistëve më 1942-43 dhe ka shënuar një pikë të madhe kthese në luftë.

Mbi një milion njerëz besohet të kenë vdekur në gjakderdhjen në Stalingrad” . Ky qytet sot njihet si Volgograd.

 

/MegaPress.AL/

Shikoni gjithashtu

Kush është Manuella Koni dhe pse është e nevojshme për një mandat në Kuvendin e Kosovës…?

Bëhet fjalë për kandidaten për deputeten nga radhët e PEK-ut, Manuella Koni, e cila beson …