Ballina / Lajme / Kosovë / Rasti i trenit serb: Lavrov thotë se po rriten tensionet në Ballkan
Loading...

Rasti i trenit serb: Lavrov thotë se po rriten tensionet në Ballkan

Tensionet në Ballkan po rriten dhe Bashkimi Evropian duhet të ndihmojë në shtensionimin e situatës atje, tha ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Në konferencën vjetore për gazetarët në Moskë, Lavrov tha se tensionet po krijohen në masë të madhe nga “politikat e atyre që imponojnë të ashtuquajtura vlera pro-evropiane, në një mënyrë të modernizuar post-kristiane, te të gjithë popujt e Ballkanit”.

Komentet e Lavrovit vijnë tre ditë pasi Serbia ka nisur një tren, të blerë në Rusi dhe me sloganin “Kosova është Serbi” drejt veriut të Kosovës.

Beogradi ka zmbrapsur trenin në momentin e fundit, përpara se të hynte në Kosovë, duke thënë se forcat kosovare të sigurisë kanë planifikuar ta sulmojnë atë.

Prishtina ka akuzuar Beogradin për provokim.

“BE-ja duhet të shtensionojë situatën dhe të sigurojë se marrëveshjet midis Beogradit dhe Prishtinës respektohen”, tha Lavrov.

“Ato përcaktojnë në mënyrë të veçantë se liria e lëvizjes së njerëzve nuk kufizohet dhe se nuk duhet të ketë agjenci shqiptare të zbatimit të ligjt në veri të Kosovës, ku jetojnë serbët”, tha Lavrov.

/Tetovanews/

Shikoni gjithashtu

Kush është Manuella Koni dhe pse është e nevojshme për një mandat në Kuvendin e Kosovës…?

Bëhet fjalë për kandidaten për deputeten nga radhët e PEK-ut, Manuella Koni, e cila beson …