Ballina / Ëmbëlsira / Ravani
Loading...

Ravani

Përbërësit:

Brumi:
10 vezë
10 lugë sheqer
12 lugë miell
Sherbeti:
1 kg sheqer
0.5l ujë

Përgatitja:

Vezët dhe sheqerin i tundim me mikser ose tell dore për së paku 15 min. Shkumës së fituar ia shtojmë gradualisht miellin. Masën e përzijmë mirë me lugë, e derdhim në tëpsin e lyer me vaj dhe e fusim në furrë të nxehur gjerë në 200C°. Pas 5 min. temperatura e furrës ulet për 50C° . Rovaninë e pjekim afër 30 min. në 150C°

Ravanisë së vakët ia hedhim shërbetin e ftohur.

/MegaPress.AL/

 

Shikoni gjithashtu

Çokollatë e nxehtë

Përbërësit: – 500 ml qumësht i freskët – 120 gr çokollatë e zezë – 20 …