Ballina / Shendetesi / Ushqimi dhe Dieta / Recetë e lehtë dhe e shpejtë e sheqerpareve
Loading...

Recetë e lehtë dhe e shpejtë e sheqerpareve

Nëse jeni adhurues të ëmbëlsirave atëherë ja një recetë e lehtë dhe e shpejt. Gjitha këta përbërës secili nga ne i kemi në shtëpi.

Për pregaditjen  duhen:

–  3 gota miell
–  1 gotë gjalp
–  2 vezë
– 1 gotë ujit sheqer
– një majë luge sodë
–  nji pecivë vanilje

Për shërbetin:
– 2 gota sheqer
– 1 1/2 gotë ujë

Brumi:

Rrihet gjalpi me sheqer, shtohen vezët pjesë-pjesë duke i rrahur vazdimisht dhe në fund hidhet mielli i perzier me sodë. Zihet brumi i cili pritet në forma të cilat ju i dëshironi dhe shtrohen në tepsi. Ndërsa tepsia duhet të lyhet me yndyrë.

Lihet të piqet për 20-25 minuta, hiqet nga furra dhe kur të vlohet i hidhet shërbet. Duhet të keni kujdes që shërbeti të mos i hidhet i nxehtë pasi sheqerparet qullosen.

/MegaPress/

 

Shikoni gjithashtu

Receta për gullash

Përbërësit: 1 kg mish viçi 500 gr qepë 3 thelbinjë hudhër 1 karrotë 2 luge …