Ballina / Shendetesi / Ushqimi dhe Dieta / Recetë për ëmbëlsirë të shpejtë
Loading...

Recetë për ëmbëlsirë të shpejtë

Përbërsit
2 vezë
1 gotë qumësht

Gjysëm gote vaj
1 filxhan sheqer pluhur
1 gotë miell
Gjysma pluhur për pjekje
1 vanilje
2 kakao

Kremi
2.5 gota qumësht
Gjysma gotë miell
1 vanilje
1 lugë gjelle gjalpë

PËRGATITJA
Vezët dhe sheqeri duhet të përzihet me  mikser  (7-8 min)
Shtojmë vaj në tas. Menjëherë pas kësaj shtohet  miellin, sode buke dhe vanilje. E përziejm më shumë se gjyëm ore, pastaj shtojna , kakaon dhe qumwshtin .  E vendosim në tigan dhe fusim në furrë. Pandispanja duhet të piqet  20 minuta në 180 gradë.

Pasi pandispanja piqet largohet nga furra dhe lihet të ftohet. Nga ana tjetër në një tenxhere i vlojna qumështin, pastaj i hedhim gjysëm gote miell, 1 vanilje dhe 1 lugë gjalp. Pasi formohet masa e lyejm pandispanjen, i hedhim çokolladë të grimosur. Ndërsa ju sipër mund t`i hidhni grimsirat e juaja të preferuara.

 

/MegaPress.AL/

 

Shikoni gjithashtu

Receta për gullash

Përbërësit: 1 kg mish viçi 500 gr qepë 3 thelbinjë hudhër 1 karrotë 2 luge …