Ballina / Shendetesi / Ushqimi dhe Dieta / Recetë për kifle
Loading...

Recetë për kifle

Përbërsit
4-5 gota miell
260 mil qumësht
1 lugë çaji vaj të lëngshëm
1 bardhë veze
1 paketë maja
1 lugë e ëmbël fshij kripën
3 lugë sheqer

Djathë

PËRGATITJA

Në një en vendosim qumështin dhe e shtojna sheqerin në te. Shtojna 3 gota miell, dhe duke i përzier gradualisht shtohen vezët. Lihet brumi 30 min dhe e ndajna në katror të vegjël. Kuleqët e vegjël shtrihen pak dhe ju vendoset djath apo çfardo që ju dëshironi.
Lyhen sipër me vezë dhe piqen 180-190 gradë në furrë.

/MegaPress.AL/

Shikoni gjithashtu

Receta për gullash

Përbërësit: 1 kg mish viçi 500 gr qepë 3 thelbinjë hudhër 1 karrotë 2 luge …