Ballina / Lajme / Bota / Rreth 3 mijë gjela ngordhin prej hardhucës
Loading...

Rreth 3 mijë gjela ngordhin prej hardhucës

 

Një kompani sigurimesh është detyruar të paguajë më shumë se rreth 26 mijë dollarësh pasi 3 mijë gjela u frikësuan për vdekje nga një hardhucë.

Hardhuca kishte shkaktuar panik në fermën e mbajtjes së shpendëve duke cuar në ngordhjen e 2848 zogjve nga asfiksia.

“Shkaku i ngordhjes së 2848 kafshëve të siguruara në rajonin e Tambov në Rusi ishte asfiksia prej pranisë së një zvarraniku në kafazin e mbajtjes së gjelave,” – thuhej në një deklaratë në faqen e internetit.

Pasi u përball me rastin, ferma mori një shumë prej 26.300 dollarësh nga kompania e sigurimit.

Ndërmarrja ndërkombëtare menaxhon mbi 660 mijë gjela që mbrohen nga aksidentet, fatkeqësitë natyrore, sëmundjet dhe helmimet.

/Kosovasot/

Shikoni gjithashtu

Kush është Manuella Koni dhe pse është e nevojshme për një mandat në Kuvendin e Kosovës…?

Bëhet fjalë për kandidaten për deputeten nga radhët e PEK-ut, Manuella Koni, e cila beson …