Ballina / Lajme / Shqipëria votoi, rezultatet preliminare nuk priten sot (Video)
Loading...

Shqipëria votoi, rezultatet preliminare nuk priten sot (Video)

Në Shqipëri u mbyll procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare. Partia Socialiste pretendon fitoren. Optimizëm ka edhe nga Partia Demokratike.

Megjithëse Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shtyu me 60 minuta – për në orën 20.00 – mbylljen e procesit të votimit, për të nxitur një pjesëmarrje më të madhe, sërish përqindja mbeti e ulët. Sipas të dhënave të fundit të KQZ-së, raporton Zëri i Amerikës, pjesëmarrja ishte ne 45.17 për qind, nga 53 për qind që morën pjesë në votimet e 2013. Temperaturat e larta dhe Festa e Bajramit janë vlerësuar nga KQZ-ja si shkaqet që mund të kenë ndikuar pjesëmarrjen në zgjedhje.

Pas përfundimit të votimit ka nisur menjëherë transferimi i kutive drejt qendrave të numërimit në 90 Komisionet zonale. Ndërkohë, partitë politike kanë nisur të shprehen për rezultatin e pritshëm.

Në një mesazh telefonik dërguar deputetëve socialist, Edi Rama shprehet optimist për fitoren.

“Sipas të gjitha të dhënave, timonin do ta kemi. Ju lutem, ju lutem, ju lutem, mobilizim total për çdo votë në numërim dhe qetësi e durim ndaj çdo provokimi! Na duhet proces i pastër dhe i pakontestueshëm”, shkruan zoti Rama në mesazhin e tij.

Optimizëm dhe nga ana e kreut demokrat Lulzim Basha.

“Procesi vazhdon akoma, por sipas raportimeve tona të strukturave të Partisë Demokratike, unë jam shumë optimist për rezultatin tonë dhe për fitore”, u shpreh në një deklaratë për mediat kreu demokrat ndërsa theksoi se.

Lëvizja socialiste për Integrim nga ana e saj foli për një humbje të socialistëve.

“Timoni perëndoi bashkë me bandat e Rilindjes. Shqipëria foli. Të gjithë në këmbë për të mbrojtur verdiktin e shqiptarëve”, tha ish kryetari i LSI-së Ilir Meta.

Në këto zgjedhje garuan 18 forca politike, të cilat konkurrojnë mes vete, dhe jo përmes koalicioneve. Partitë kryesore janë ato që kanë patur të drejtën dhe të emërimeve të 720 komisionerëve zonalë dhe rreth 37 mijë të tjerëve nëpër qendrat e votimit

Zgjedhjet e se dielës u ndoqën nga mbi pesëmijë vëzhgues vendas dhe ndërkombëtar. Misioni ndërkombëtar i monitorimit përbëhet nga 330 vëzhgues nga 43 vende, nga të cilët 255 vëzhgues afatgjatë dhe afatshkurtër të vendosur nga ODIHR-i, 36 parlamentarë dhe punonjës nga Asambleja e OSBE-së, 25 nga Asambleja parlamentare e Këshillit te Europës, dhe 11 nga Parlamenti Evropian.

Procesi i dorëzimit të kutive të votimit është drejt përfundimit, ndërkohë ka filluar numërimi i votave në disa zona.

Numërimi mund të ndiqet në faqen e KQZ-së (që si në Kosovë shpesh bie): KËTU. Po ashtu, në faqen e Top Channel: KËTU.

Rezultatet preliminare priten nesër ose në ditët në vijim. /VoA/MegaPress/

Loading...

Shikoni gjithashtu

Zv.ministrja e financave Elezi nesër hap konferencën me temë ‘Përmirësimi i sistemit për kontrollë të brendëshëm’

Shkup, 12 qershor – Nesër e enjte (13 qershor 2019), me fillim në ora 10:00 zëvendës …

37 Komentet

 1. It?¦s actually a cool and helpful piece of information. I am satisfied that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 2. 關于Ion Magnum技術: 它的作用是加快脂肪代謝而轉化成肌肉。專業設計的微電流模擬大腦到肌肉的正常神經傳導。乙醯膽鹼及ATP(産生能量的物質)都是由神經末梢釋放的。神經元共振導致神經末梢持續不斷的釋放ATP,甚至能達到正常釋放量的500。 Ion Magnum應用的是世界定級的神經生理學技術,它加快脂肪燃燒的速度,增强肌肉收縮,提高基礎代謝率(指的是你靜息狀態下消耗卡路里的速率)。複雜的微電流包含2000次與正常生理過程的相互作用,由此達到人體自然狀態下所不能達到的效果。它可以加快能量的轉化,增强體力和運動能力。 Ion Magnum目前由位於英國的創新科學研究中心開發、製造,該中心是由歐盟提供資金支持的。該設備及其組件均是由英國頂級的科學家手工製作的。該産品有CE標志,CE標志是歐洲共同市場的安全標志。 Ion Magnum基於最新的起搏器技術。

 3. media 媚點 商品一覽 找品牌 以UrCosme指數高至低排序 第1頁 media 媚點 化妝品商品一覽,提供 media 媚點的產品列表,以UrCosme指數高至低排列,共60件,media 媚點的搜尋結果之第1頁

 4. 介紹ALBION肌膚保養系列。

 5. YIN’S Blog: ❤飲食❤ 巧功夫中菜 ~ 禮賓傅 YIN’S Blog: ❤飲食❤ 巧功夫中菜 ~ 禮賓傅

 6. 驚喜物料點出柔軟格調!Gianvito Rossi 2016年春季系列 – STYLE-TIPS.COM 一股輕柔的感覺,籠罩著Gianvito Rossi 2016年春季系列,不但洋溢…

 7. [保養]碧兒泉奇蹟活源精露「藍色奇蹟水」8天實測,實現讓肌膚自體發光 @ 潮流、美妝、消費 創造個人化風格的女性社群 PIXstyleMe [保養]碧兒泉奇蹟活源精露「藍色奇蹟水」8天實測,實現讓肌膚自體發光

 8. Roberto Soldado has been impressed by Christian Eriksen’s rapid adaptation to English football since arriving from Ajax. ‘He makes everything look so easy’: Soldado praises impressive Eriksen after Dane makes Spurs debut against Norwich

 9. John Collins insists he can see progress at Celtic as manager Ronny Deila finds himself under continuing scrutiny after a poor start to the season in domestic and European competitions Celtic assistant manager John Collins confident of Bhoys succeeding under Ronny Deila despite poor start to season

 10. cgianlznf,Waw! Its really great and wonderful ever i found. Thank you for sharing this info.

 11. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly return.

 12. “She always found a way to make me laugh, when I was sad or mad, no matter what happened, said a friend.

 13. We combed the internet for some of the funniest caught in the act moments from dogs and they dont disappoint.

 14. This design is spectacular! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 15. “Today we can tell many of those families that there’s hope for America,” Crump said, “because a jury in Palm Beach, Florida, looked at all the evidence and said a black man killed by the police can get equal justice.”

 16. Police said Jones pulled out a handgun that he had legally purchased three days earlier before Raja fired at him six times within 13 seconds. Raja hit Jones three times and Jones died of a gunshot wound to his chest.

 17. After months of brain fog, memory problems, and word-finding issues Id assumed were related to the stress of grad school, an MRI revealed a tumor in my brainanaplastic astrocytoma grade 3, to be exact, in the same class as highly terminal glioblastoma. One craniotomy, an ICU stay, and a pathology report later, I found myself staring blankly as a doctor explained that the chemo I needed would likely destroy my chance of getting pregnant someday, should I ever want to do so.

 18. wolcke,This website truly has alll of the information and facts I wanted about this subject and didn?t know who to ask.

 19. The Warriors know the formula. Desperate times in the NBA playoffs call for an inspired defense. Without it,Jordan even the Warriors are vulnerable.

 20. rhjgqwmmvpw,Hi there, just wanted to say, I liked this article. It was helpful. Keep on posting!

 21. I was suggested this website by means of my cousin. I’m now not positive whether or not this submit is written by way of him as nobody else know such certain approximately my problem. You are amazing! Thanks!

 22. http://www.nikeplus.us/ Nike Air Vapormax Plus

 23. wucptbaknee,Definitely believe that which you said. Your favourite justification appeared to be on the net the simplest thing to remember of.

 24. Thankyou for this howling post, I am glad I observed this site on yahoo.

 25. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Loading...