Ballina / Shendetesi / Ushqimi dhe Dieta / Si të marohen petullat?
Loading...

Si të marohen petullat?

Përbërsit

2-3 vezë
2 lugë gjelle kos
1 gotë qumësht
1 lugë çaji karbonat (sodë pluhur)
1 pecivë
kripë e mjaftueshme
Miell deri sa të formohet masa

PËRGATITJA

Në  fillim rrahni vezët, pastaj shtohet kosi, soda e bukës duke i përzier i shtohet peciva kripa dhe miell deri sa të formohet masa. Brumi ngjeshet me duar dhe shtrihet në formë pete. Nga Peta me anë të gotës, apo ♪ifardo forme që ju dëshironi i jepni formen

Vendosni shumë vaj në një tigan të thellë deri të digjet. Pasi vaji është i nxehtë, i vendosni petullat në vaj deri sa të skuqen. Kështu veproni me të gjitha derisa t`i piqni të gjitha.

Mund t`i sherbeni me djath, kos, ajvar.

/MegaPress.AL/

Shikoni gjithashtu

Receta për gullash

Përbërësit: 1 kg mish viçi 500 gr qepë 3 thelbinjë hudhër 1 karrotë 2 luge …