Ballina / Hair / Këshilla për flokë
Loading...

Këshilla për flokë

Hapi i parë që duhet për të pasur flokë të shëndetshme është që të ushqeheni mirë . Përpiquni të hani ushqim si perime , peshk, fara kungulli, fasule, kafe, djath, qumësht , kos dhe drithëra. Sepse flokët kan nevojë për proteina. Por  rol të veçant luan edhe lloji i shamponit të cilin e përdorni.

  1. Kur flokët tuaja jan të lagura mereni krehërin dhe krehni me kujdes, që nga rrënja por me shumë kujdes.

2. Pritni majet e flokëve çdo dy javë, në mënyrë që të rriten shëndetshëm.

3.Mos i lani flokët shpesh dhe mos i ndrroni shamponat.

4. Mos i thani flokët menjëherë pas banjos, sepse vetëm do t`i dëmtoni.

5.E rëndësishme është që kur ta bleni shamponin ta shikoni përmbajtjen e tij.

6.Nëse keni flokë të thata, mundohuni të ju shmangeni ngjyrosjes së flokëve.

Por nëse nuk mundeni t`i shmangëni ngjyrat atëherë shpërlajeni koken tuaj me çajë kamomil apo shtoni një lugë mijalt në ujin që do të laheni.

/MegaPress/

 

Shikoni gjithashtu

Maskë për flokë me banane dhe vaj ulliri

Mereni një banane vendoseni në një enë dhe shtrydheni me një pirun. Shtojani tri lugë …