Ballina / Shendetesi / Ushqimi dhe Dieta / Si të pregadisim bakllavë?
Loading...

Si të pregadisim bakllavë?

Baklava është një ndër ëmbëlsirat e cila sherbehet më së shumëti në festa të ndryshme. Është një ëmbëlsirë e cila përveq që është e shijshme ka edhe hijeshin e saj kur të servohet. Bakllava bëhet me petë dhe brenda mund të futen përbërës të grimcuar si: arra, lajthi, rrush i that etj.

Përbërsit

5 ve

1 gotë miell

1 gotë vaj

1 gotë qumësht ose kos

Pak krip

Nisheste

 

Pregaditja:

Vet përzihen mandej me kripen, pastaj shtohet vaji, qumështi ose kosi. Gjatë përzierjes shtohet mielli. Kur masa bashkohet, ndahet në kuleq të vegjël. Ndërsa pet spërkaten me nisheste.

Pet e bakllaves mund të lihen të thahen për 2 orë ose vendosen në tavë. Brenda i shtohen arra ose çfardo grimësine që ju dëshironi.

Pas pjekjes hidhet 1 kg tlyn.

Sherbeti:

1 kg sheqer dhe 2 litra ujë. Të dyja së bashku zihen në tigan. Kur sherbeti vlohet ja ktheni bakllavës.

/MegaPress/

 

 

 

 

Shikoni gjithashtu

Receta për gullash

Përbërësit: 1 kg mish viçi 500 gr qepë 3 thelbinjë hudhër 1 karrotë 2 luge …