Ballina / Shendetesi / Ushqimi dhe Dieta / Si të pregadisni akullore në shtëpi?
Loading...

Si të pregadisni akullore në shtëpi?

4 gota qumësh,
1 gotë sheqer
1 ajkë për ëmbëlsira
2 te kuq të vesë
Arra ose lajthi

Përgaditja
Të kuq të ves me sheqer përzihen me mikser derisa të shkrihet sheqeri e shtoni qumështin dhe vazhdoni ta përzieni për 3 minuta. Hedheni edhe ajken për ëmbëlsira dhe vazhdoni ta përzieni me mikser deri sa të bashkohet masa.
E futni në frigorigerë derisa të ngurtësohet. Ndërsa arrat apo lajthiat mund të ja hidhni përmbi apo edhe në masë.

/MegaPress/

Shikoni gjithashtu

Receta për gullash

Përbërësit: 1 kg mish viçi 500 gr qepë 3 thelbinjë hudhër 1 karrotë 2 luge …