Ballina / Shendetesi / Ushqimi dhe Dieta / Si të pregadisni tatlia
Loading...

Si të pregadisni tatlia

Përbërësit:
-250 gr gjalpë (në temperaturë dhome)
-2 vezë
-1 paketë vanilinë
-1 pluhur për pjekje
-2-2,5 gota miell

Për sherbet:
-3 gota uji sheqer pluhur
-4 filxhona ujë
-1 lugë lëng limoni

PËRGATITJA

Për sherbetin shtoni sheqer dhe ujë në enë, vloni  për 5-10 minuta, shtoni lëng limoni. Pasi largohet sherbeti lihet të ftohet.

Pregadisim brumin me përbërsit e lartcekur, format mund ti bëni sipas dëshires dhe sipër mund ti vendosni arra apo grimsina sipas dëshiresë.

 

Piqen  në furrë150 gradë  dhe lihen të ftohen. Sipër i hidhet sherbeti dhe lihen pak derisa të jen gati për tu sherbyer.

/MegaPress.AL/

Shikoni gjithashtu

Receta për gullash

Përbërësit: 1 kg mish viçi 500 gr qepë 3 thelbinjë hudhër 1 karrotë 2 luge …