Ballina / Lajme / Kosovë / Skenarët e PAN-it dhe Prontos për seancën e 24 gushtit
Loading...

Skenarët e PAN-it dhe Prontos për seancën e 24 gushtit

“Kjo është situata e palakueshme në të cilën ka ra PAN-i dhe që, po i kushton shumë shtrenjtë vendit, sepse ndodhemi në pikën kritike të afateve kohore kur duhet përmbush obligimet shtetërore në planin ndërkombëtar, që janë jetike për fatin historik të Kosovës. Nëse nuk përmbushen sivjet, Kosova ndëshkohet keq dhe për kohë të gjatë!”, ka thënë Skender Zogaj për “Bota sot”.

Skenari i PAN-it për seancën e 24-gushtit po konsiderohet si karta e fundit e këtij koalicioni për blerje kohe në mënyrë që të arrihet deri tek “blerja” apo edhe shantazhimi i deputetëve të caktuar në këmbim të votës së tyre.

Njohësit e çështjeve politike kanë vlerësuar se PAN-i ka pasur kohë të mjaftueshme për të bindur deputetë ose parti nga koalicioni LAA për t’ju bashkuar në qeverisje.

Sipas tyre “ Klani Pronto” ka gjithmonë skenarë të ndryshme për të arritur deri tek qëllimi i tyre final duke filluar me joshje të posteve, dhe me para e privilegje të shumta.

Ish kandidati për deputet në LDK Dardan Velija ka thënë se çdo vonesë në konstituimin e institucioneve do të akumulojë kosto për vendin.

“Kosova do të humb mbështetje financiare, projektet do të vonohen e të tjerat do të anulohen tërësisht. Kosova do të humbë kohë në procesin integrues evropian”, është shprehur Velija.

Analisti politik Blerim Burjani ka thënë se PAN nuk ka numra, por as nuk mund të heq dorë sepse është e drejt kushtetuese ta ketë kryetarin e kuvendi.

/BotaSot/

Shikoni gjithashtu

Kush është Manuella Koni dhe pse është e nevojshme për një mandat në Kuvendin e Kosovës…?

Bëhet fjalë për kandidaten për deputeten nga radhët e PEK-ut, Manuella Koni, e cila beson …