Ballina / Lajme / Kosovë / Thaçi në Forumin e Dubrovnikut: Do ta formojmë ushtrinë

Thaçi në Forumin e Dubrovnikut: Do ta formojmë ushtrinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, po merr pjesë në Konferencën Ndërkombëtare “Dubrovnik Forum”, ku ka folur për çështjet të ndryshme me të cilat është ballafaquar Kosova.

Thaçi, në prani të pjesëmarrësit të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se Kosova, si shtet sovran, e ka edhe detyrim kushtetues ta formojë ushtrinë, e cila do të bëhet në partneritet me NATO-n.

“Ne jemi vend sovran dhe kemi të drejtë kushtetuese për këtë”, deklaroi presidenti Thaçi.

Ai ka folur edhe për dialogun me Serbinë për të cilin tha se është zotim i Kosovës ta vazhdojë atë drejt normalizimit të marrëdhënieve.

“Është zotim i yni që të vazhdohet dialogu mes Kosovës dhe Serbisë. Jemi të vetëdijshëm se kemi ardhur në një pikë, në një proces të ri, i cili duhet të përfundojë me normalizimin e plotë të marrëdhënieve mes Prishtinës dhe Beogradit”.

Presidenti s’e ka lënë pa përmendur edhe rezultatet e arritura të Kosovës në luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm.

“Në vitin e fundit nuk e kemi asnjë qytetarë që ka lëvizur drejt Sirisë. Në këtë drejtim Kosova ka bashkëpunuar me të gjithë partnerët ndërkombëtar, megjithëse ka qenë e privuar duke mos qenë pjesë e organizatave si Interpoli. Do të vazhdojmë të jemi shumë aktivë në luftimin e ekstremizimt, radikalizmit dhe çfarëdo tjetër që paraqitet”, tha ai, transmeton Klan Kosova.

Edicioni i 12 i Forumit të Dubrovnikut është hapur sot nga kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviq.

Tema e edicionit të sivjetëm është “Bashkëpunimi Adriatiko-mesdhetar dhe siguria e vendeve të Europës Jug-lindore”.

Loading...

Shikoni gjithashtu

Aktivistja shqiptare,mes Europes:Shoqatat globaliste serbe te grave, s’njohin viktimat e dhunes seksuale te Kosoves.

Pas një konference në Bruksel për sigurine e shteteve me rastin e 10 Vjetorit të …

21 Komentet

 1. wh0cd37044 cailis

 2. wh0cd37044 cipro

 3. Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 4. Sculptra 含有由含有源於植物果酸的 PLLA 聚左乳酸(poly-L-lactic acid),它能促進天然膠原蛋白大量增生,令容顏重現年輕,一個療程的效果能持續逾2年。Sculptra 乃全球唯一獲美國食物及藥物管理局(美國FDA)認可的PLLA聚左乳酸美容品牌。Sculptra 塑然雅會被人體自然分解吸收,同時促進天然膠原蛋白再生1。療程效果可以漸進地給你更富清新朝氣的容頻,效果自然,更不會影響面部表情。SCULPTRA 塑然雅 Sculptra 由含有源於植物果酸的PLLA聚左乳酸(poly-L-lactic acid),它可以被新陳代謝成二氧化碳及水,最終自體內排出。PLLA聚左乳酸早已被廣泛應用於醫療用品超過30年,自2009年起 Sculptra 及全球唯一獲美國FDA認可的PLLA聚左乳酸美容醫學品牌。Sculptra ® 塑然雅能促進天然膠原蛋白大量增生1,改善皺紋,令容顏重現年輕。全球唯一獲美國FDA認可PLLA聚左乳酸。臨床研究證實於3個月間,肌膚的膠原蛋白密度 顯著增加67%2。療程效果能持續愈2年3。主要成份PLLA聚左乳酸源於植物果酸,醫學界廣泛使用超過30年。

 5. LISSAGE 【HAIR CARE & HAIR COLOR】トリートメント エッセンスヘアカラーN的商品介紹 LISSAGE,HAIR CARE & HAIR COLOR,トリートメント エッセンスヘアカラーN

 6. GUERLAIN 嬌蘭 【腮紅修容】PUCCI限量版小臉腮紅 TERRA AZZURRA BRONZING POWDER & BLUSH的商品介紹 UrCosme (@cosme TAIWAN) 商品資訊 GUERLAIN 嬌蘭,腮紅修容,PUCCI限量版小臉腮紅 TERRA AZZURRA BRONZING POWDER & BLUSH

 7. MADINA 瑪丁娜 【彩妝系列】星夜派對眼睫膏的商品介紹 MADINA 瑪丁娜,彩妝系列,星夜派對眼睫膏

 8. 倩碧三步驟洗面皂,溫和潔淨,洗完不緊繃 倩碧三步驟洗面皂,溫和潔淨,洗完不緊繃

 9. Arsenal right back Hector Bellerin has backed the club’s academy prospects to step up and cover the 10 first team players who are currently out injured. Arsene Wenger is struggling for options. Arsenal youngsters can step up to plug the holes left by first-team injury crisis, says academy product Hector Bellerin

 10. Chelsea will kick off their Premier League title defence against Swansea City but it will be Brendan Rodgers who has most to fear on the opening day of the 2015-16 season. Barclays Premier League fixtures 2015-2016: Manchester United kick off against Tottenham as Liverpool face nightmare start

 11. Read our in-depth iPhone XS Max review
  Read our hands-on iPhone XR review
  link
  Read our hands-on Apple Watch 4 review
  iPhone XS price and release date
  iPhone XS

 12. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup. Do you have any methods to stop hackers?

 13. Hey this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with
  HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 14. My brother recommended I might like this website. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 15. A motivating discussion is definitely worth comment.
  I believe that you should write more on this
  subject matter, it may not be a taboo subject but typically folks don’t speak
  about such topics. To the next! Many thanks!!

 16. you’re in point of fact a excellent webmaster. The website loading speed is amazing.
  It sort of feels that you’re doing any distinctive trick.

  Moreover, The contents are masterpiece. you’ve performed a wonderful activity
  on this topic!

 17. Hello, I read your new stuff daily. Your story-telling style is witty, keep it up!

 18. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. But think of if you added some great images or videos to give your
  posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this blog could
  definitely be one of the very best in its field.

  Fantastic blog!

 19. Hi, I read your blogs daily. Your story-telling style is awesome, keep doing what you’re doing!

 20. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to more added agreeable from you! However,
  how can we communicate?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.