Ballina / Lajme / Bota / The Irish Time: Mitrovica e veriut kontrollohet nga mafitë dhe kriminelët
Loading...

The Irish Time: Mitrovica e veriut kontrollohet nga mafitë dhe kriminelët

Gazeta irlandeze The Irish Times e cila i ka kushtuar një artikull të veçantë gjendjes në Veriun e Kosovës pas vrasjes së Oliver Ivanoviqit.

Mitrovica sipas kësaj gazete kontrollohet nga mafit dhe kriminelët. Madje në shkrimin e tyre thuhet se mafiat kontrolloj rrjedhjen e parave, mallrat të cilat hyjn dhe dalin e mbi gjitha ata kan në duar edhe policin.

Artikulli tregon se si Lista Serbe është faktor kryesor në Mitrovicën e veriut, e cila ka lidhje me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Kurse Igor Simiq, deputet i Listës Serbe tenton ta zbusë situatën. Thotë se disa po dëshirojnë ta bëjnë veriun e Kosovës si në Korenë e Veriut.

“Nëse do ta dija se kush është mafia unë do ta raportoja, si një person përgjegjës”, thotë Simiq.

 

/MegaPress.AL/

 

Shikoni gjithashtu

Kush është Manuella Koni dhe pse është e nevojshme për një mandat në Kuvendin e Kosovës…?

Bëhet fjalë për kandidaten për deputeten nga radhët e PEK-ut, Manuella Koni, e cila beson …