Ballina / Shendetesi / Ushqimi dhe Dieta / Tortë e zezë me çokollatë
Loading...

Tortë e zezë me çokollatë

Perbërësit:

475ml ujë të valuar
75g kakao
350g miell
2 lugë të mesme sodë
1 lugë çaji pluhur për pjekje
1 lugë çaji kripë
225g gjalpë, e zbutur
450g sheqer
4 vezë
1 lugë e mesme e gjysmë ekstrakt vanilje

Metoda:Ndezni furrën në 180C. Lyeni tri enë për pjekje me madhësi 3-23cm. Në një enë mesatare, shtoni ujin mbi kakao dhe përzini deri sa të fitohet një masë homogjene. Lëreni masën të ftohet. Sitni bashkë miellin, sodën, pluhurin për pjekje dhe kripën; lëreni anashNë një enë të madhe rraheni gjalpën dhe sheqerin së bashku. Shtoni vezët një nga një, dhe pastaj shtoni vaniljen. Shtoni masën e miellit dhe masën e kakaos duke alternuar mes të dyjave. Shpërndani këtë në 3 enët e përgaditura.Pjekni në furrë për 25-30 minuta. Lëreni të ftohet para se të lyeni me krem.

/MegaPress.AL/

Shikoni gjithashtu

Receta për gullash

Përbërësit: 1 kg mish viçi 500 gr qepë 3 thelbinjë hudhër 1 karrotë 2 luge …