Ballina / Lajme / Bota / Trashëgimtari i Samsung dënohet me pesë vjet burg për korrupsion
Loading...

Trashëgimtari i Samsung dënohet me pesë vjet burg për korrupsion

Trashëgimtari i perandorisë Samsung u dënua sot me pesë vjet burg në procesin e tij për korrupsion në skandalin që përfshiu dhe presidenten koreano-jugore, Park Geun-Hye.

 Ky gjykim do të privojë për një kohë që gjatë prodhuesin e parë botëror të smartfonëve të qeverisë dhe do t’i heqë mundësinë për të marrë vendime për investime të rëndësishme.

Prokuroria kishte kërkuar 12 vjet burg kundër Lee Jae-Yong, zëvendëspresident i “Samsung Electronics” dhe djali i presidentit të grupit Samsung, Lee Kung-Hee.

Lee, 49 ans, mbërriti në gjykatë nga distrikti qendror i Seulit me një kostum të errët.

Ai u shpall fajtor për korrupsion, abuzime me të ardhurat sociale, dëshmi të rreme dhe akuza të tjera në lidhje me pagesat apo premtimin për dhënien e 43,3 miliardë wons (32,5 milionë euro) për të besuarën e Park, Choi Soon-Sil.

/Telegrafi/

Loading...

Shikoni gjithashtu

NISMA SOCIALDEMOKRATE ARTIKULUESE E VËRTETË E KËRKESAVE TË QYTETARËVE TË KOSOVËS, PËR SHTETIN QË DUAM

Jemi në një moment jashtëzakonisht të rëndësishëm për Kosovën dhe fatet e saj të së …

Loading...